Общество

Можем ли да отворим заведенията по "италианския модел"?

Браншът се готви за протест

Можем ли да отворим заведенията по "италианския модел"?

Снимка: Fritz_the_Cat/Pixabay

„Искаме на 1 февруари да отворят ресторанти, кафета и сладкарници. Ако това не се случи, обсъждаме „италианския модел". Това заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов сред срещата на собствениците на заведения в Министерство на здравеопазването преди няколко дни.

Няма изгледи исканията на БАЗ да бъдат удовлетворени. „След здравеопазването и образованието, ако нивото на заболеваемостта се запази и не се увеличи, постепенно ще започнем да отваряме и другите браншове. Първо на 4 февруари пускаме учениците от средното образование, спорта и културата. След тях, на 18 февруари, идват ресторантите, кафенетата и моловете, а после и нощните заведения. Ресторантьорите и хотелиерите са един много важен бранш, но в този момент нашите приоритети са здравеопазването, образованието, културата и спорта”, заяви здравният министър в отговор на исканията. Затова ресторантьорите заплашиха с „италианския модел“.

Какво всъщност представлява "италианският модел"?

На 15 януари стотици ресторанти в Италия отвориха врати в знак на протест срещу противоепидемичните мерки, които според собствениците убиват бизнеса и ограничават правата и свободата на хората. Някои от ресторантьорите го определиха като „учтив протест“, а други като „гражданско неподчинение“, тъй като поканиха клиентите да вечерят в петък вечерта, въпреки мерките срещу разпространението на COVID-19.

„Нека наречем това учтив протест. Ако пазачите влязат и със сигурност ще го направят, ние ще ги пуснем, ще приемем глобата, но ще останем отворени и няма да затваряме повече. Защото е невъзможно да продължим така ”, заяви пред Euronews Армандо Миноти, собственик на ресторант в южната част на Рим. Всички знаем, че пицата е емблематична за региона, затова в знак на протест готвачи от целия град изхвърлиха пици.

„Или всички фирми се затварят, както направихме миналия март“, категоричен  Макс Виетри, включил се в демонстрацията. „Тогава това е добре с мен, но не можете да ме накарате да затворя и да оставя останалите фирми отворени. Трябва да има ясни правила. Това правителство променя правилата всяка седмица, което е абсурдно.“

Макс Виетри е оставил ресторанта си да работи по време на цялата пандемия. „Това е гражданско неподчинение и  ако е успешно, искам да останем отворени. Никога не съм искал да затварям“, допълва той.

Кои ресторанти имат право да работят в Италия? Вижте на следващата страница...


Малко преди Коледа Италия въведе тристепенна система за ограничаване на вируса и оттогава променя мерките на регионален принцип в зависимост от последните данни за броя на заразените. Ресторантите и кафенетата в няколко региона са принудени да затворят или да правят само храна за вкъщи, за да се избегнат струпванията на хора. Но няколко ресторанта в цялата страна започнаха да протестират с искане за "по-ясни" и по-справедливи правила от правителството. Ресторантьорите изявиха готовност да посрещнат полицаите, да си платят глобите и дори да им предложат вечеря, стига да продължат да работят.

Франческа Лаззерин, собственик на ресторант в Торино, разказва пред британския вестник Daily Express, че е била принудена да затвори изцяло за пет дни, след като участва в протестното отваряне въпреки заповедта. Припомняме и че в Италия се появи първото заведение в света, което ще приема само ваксинирани посетители. Прочетете повече ТУК.

В момента на ресторантите, баровете и кафенетата в Италия е разрешено да останат отворени в регионите, маркирани като жълти зони, където има по-малко случаи на коронавирус. В оранжевите и червените зони е позволено само приготвянето на храна за вкъщи.  

Какво се случва в България?

У нас зелена светлина за работа имат само ресторантите, които са част от хотелски комплекси, а на гостите се сервира на гостите си до 22:00 ч. Въпреки това през последните седмици бяха регистрирани десетки нарушения както на вечерния час, така и на допустимия брой посетители. Сензационен стана случаят от Пловдив, където Милко Калайджиев бе заварен да пее на частно парти, в София също бяха затворени няколко ресторанта. През уикенда акция бе проведена и в Поморие, където собствениците скрили клиентите и изгасили тока в опит да излъжат полицията.

Остава и въпросът дали българският бранш може да спазва мерките и да подсигури безопасен престой в заведенията, тъй като в работещите месеци някои ресторанти дори не си бяха направили труда да разделят масите според изискването за дистанция.  Повечето сервитьори не носеха маски, а само прозрачни шлемове, които са по-скоро бутафорни и не предпазват при реална опасност от зараза. Можем само да гадаем какво се случва в кухнята, която издава поръчките.

Ако браншът не може да гарантира сигурността на клиентите си, много е вероятно тяхното отваряне да не се случи и през февруари. Затова и прилагането на „италианския модел“ у нас по-скоро изглежда неуместно, макар правителствата и на двете държави да дават смесени сигнали на ресторантьорите.

 

Експеримент: Вижте колко бързо се разпространява коронавирусът в ресторант