Общество

Можем ли да променим съдбата на изоставения басейн "Червено знаме"

Спортният комплекс трябва да бъде прехвърлен от Министерство на спорта към Столична община

Можем ли да променим съдбата на изоставения басейн "Червено знаме"

Снимка: "Спаси София"

Плувният комплекс на бул. "Асен Йорданов" (или на 4-ти километър), известен в миналото като "Червено знаме", е един от най-модерните за времето си басейни в Европа. Открит е за Европейското първенство през 1985 г., на което Таня Богомилова печели златен медал, а Петър Георгиев – сребърен на триметров трамплин. 

Петте басейна, трибуните за над 2000 души и всички останали съоръжения от години тънат в разруха, отнемайки шанса за високи спортни успехи и професионална реализация на младите спортисти. Заради острия недостиг на закрити басейни, те са принудени да тренират в чужбина. Спортната традиция на България и състезателите ни не заслужават подобно срамно отношение!

Част от базата на "Червено знаме" е разрушена през 2010 г., а на нейно място е изградена многофункционалната спортна зала Арена Армеец.

Плувните съоръжения са затворени през 2012 г. и оттогава са оставени на произвола на съдбата, а тя хич не е благосклонна. Към момента единственият работещ обект от комплекса е волейболната зала "Васил Симов". В момента тя е собственост на фирма "Сердика спортни имоти", която е 100% собственост на Министерството на спорта.

По тази причина се появи спешно искане изоставеният басейн и спортен комплекс "Червено знаме" да бъде прехвърлен от Министерство на спорта на Столична община, за да може да бъде спасен и ремонтиран. Това предложение направи общинският съветник Борис Боне с официално писмо до Министерство на спорта и до Столичната община.

Министерството все още не знае какво да прави с него, а София има належаща нужда от обществени басейни.

От "Спаси София" съобщават, че в писмото се иска създаване на работна група, която да обсъди как уникалният за София комплекс, който от десетилетие е изоставен, да започне най-сетне да служи на софиянци и българските спортисти.

За съжаление, първоначалната реакция на министър Красен Кралев и министерството му е да обяснят, че имало инвестиционни намерения. Само че такива се обещават от 2005 г. и досега нищо не е направено. Очевидно има апетити за мястото на спортния комплекс, където да се появи поредният жилищен комплекс, например.

Очевидно, министерството не може да се справи с поддръжката и модернизацията на комплекса.

По време на европейското първенство в София през 1985 г. няма празно място на трибуните на басейна на "Червено знаме". На тази снимка вляво е бронзовият ни квартет от смесената щафета 4 по 100 м. На първия ред онляво на дясно са:  Радосвета Чинкова - майка на тенис звездата Цветана Пиронкова, Бистра Господинова, зад тях - Ваня Аргирова и Таня Богомилова. Снимка: bgsprint.com

Oт страна на Столичната община пък вече се получи положителен отговор за нуждата от създаването на работна група за бъдещето на басейните.

Затова и от "Спаси София" публично се обръщат към г-н Кралев и го призовават към отговорно поведение – да седне на масата на преговорите. Интересът на жителите на София е този комплекс да бъде ремонтиран и работещ, и то в най-кратки срокове. А ако София ще има претенциите да бъде европейска спортна столица, то тогава е недопустимо любими и ценни обекти като "Червено знаме" или къпалнята "Мария Луиза" да тънат в руини.

Тази многофункционална база не само ще даде шанс за развитието на водните спортове и популяризирането им в България, но ще бъде и от полза за всеки столичанин. Нека не спираме да настояваме за това, което ни се полага! 

 

Разходка с лифта Княжево - едно видео от 1969 г.