Общество

Мръсните игри в модата за реабилитирането на руския имидж

"Цариците се върнаха" са само част от заглавията в модната преса за засиленото присъствие на руските модели в света на модата

Мръсните игри в модата за реабилитирането на руския имидж

снимка: giorgioarmani/ Инстаграм

Ако следите света на модата, вероятно знаете историята на супермодела Лена Перминова. Ако не – ето накратко: Когато тя беше тийнейджър, Лена беше осъдена на 6 години затвор в Сибир за това, че е продавала екстази в нощни клубове. Тогава баща й помоли Александър Лебедев, бивш КГБ агент, който стана милиардер, да й помогне. И той помогна. Междувременно Лена навърши 18 г., а Лебедев -27 и двамата неусетно се влюбиха.

Модерна приказка за „Пепеляшка,“ пише списание Harper`s Bazaar в свое заглавие по темата. 20 г. по-късно, Перминова е майка на 4 деца, филантроп и световноизвестен моден инфлуенсър с над 2,4 млн последователи в Instagram.

Нейният пример последваха и други руски красавици – Ирина Шейх от обикновена дъщеря на миньор в руската пустош, се превърна в световна знаменитост. В селцето Еманжелинск близо до границата с Казахстан, Ирина садила картофи, когато по чудо е открита от търсач на красота, който като в приказките я превръща в супермодел. Ирина Шейх стана първата рускиня на корицата на списание Sports Illustrated Swimsuit. Не закъсня и интереса към нея от холивудските знаменитости, а тя избра да роди дете на Брадли Купър.

Кариерата на Наталия Водянова е подобна. От продавачка на плодове на улицата в индустриалния град Нижни Новгород, тя стана лице на Calvin Klein, а по-късно се омъжи за британски аристократ. До името си сложи красивия етикет Super Nova. И тя още блести ярко, толкова ярко, че през 2020 г се омъжи отново, този път за Антоан Арно – син на един от най-богатите мъже в Европа.

Саша Пивоварова беше студентка по изкуства в Москва, когато гаджето й – фотограф изпраща нейни снимки на модната агенция IMG. 2 седмици по-късно Пивоварова вече е на модния подиум и откри ва ревюто на Prada. Модният сайт Fashionpraphy писа за нея: „Трудно е да си представим по-голям метеоритен възход“.

Но това реалност ли е или е добре дирижиран проект на Кремъл за реабилитиране на руския имидж пред света? 

С навлизането на руските модели в света на модата, навлезе и луксозната мода в Русия, а през 2012 г. New York Times Style излезе със заглавие:

„Цариците се върнаха“

Материалът разказваше как рускините са станали най-важните клиенти за от-котюр клиентите от поколения насам. А тези истории за пепеляшки изглеждат като откъснати направо от страниците на руската литература. Кой от нас не е бил трогнат от обречената страст на Анна Каренина на Толстой, злощастната екстравагантност на Любов Андреевна на Чехов или трагичната чувственост на Настася Филиповна на Достоевски?


По телевизията въздишахме по съблазнително красивата агентка на КГБ Елизабет Дженингс (Кери Ръсел) в „Американците“. Съвсем наскоро комедийният римейк за живота на Екатерина Велика показа разврата в имперска Русия, докато Просвещението си пробива път през няколко пробудени руски жени.

През призмата на модата, Русия изглежда като страна, която се отваря за света, а Путин като лидер, който възстановява предишната слава на страната си. Междувременно руските жени бяха използвани за подобряване на имиджа на Москва по света.

Гимнастичката Алина Кабаева беше описвана като една от „новите руски диви“. Отрасналата в Ташкент Кабаева е смятана за „твърде дебела“ за гимнастиката до известно време. След това я поема амбициозната треньорка, която я поставя на диета от почти пълен глад и интензивни тренировки. Те обаче й носят олимпийското злато, титлата „най-гъвкавата жена на Русия“ и след пенсионирането й - депутатско място в Държавната дума. По данни на TheGuardian, тя получава $ 10 млн годишно начело на прокремълска медийна компания. До 2011 г. Кабаева беше на корицата на руския Vogue, облечена в златна рокля на Balmain, но отричаща слуховете, че е интимно приближена на Путин. Западната преса писа, че в момента се укрива в силно охранявана швейцарска хижа с 4-те си деца, за които се смята, че са от Путин.

Модните послания към войната

А когато Русия нахлу в Украйна, точно течеше Седмицата на модата в Милано. В резултат моделите на подиума - рускини и украинки, станаха едни от първите и най-видими критици на войната. Украинският модел Кристи Пономар държеше чанта Prada, докато показваше среден пръст на Путин в пост в Instagram в деня на инвазията. Друг украински модел - Катерина Зуб, на ревюто на Dolce & Gabbana излезе със знамето на родината си. Водянова написа в своя Instagram профил: „Сърцето ми е за всички майки, които страдат от последствията от последните събития в Украйна“. Тя обаче беше нападната, че изрично не казва думата „война“.

Ирина Шейх за разлика от тях, публикува знака за мира и каза: „Не на войната“, но заключи коментарите. Влада Рослякова, която се самоопределя като „Супермодел и сибирска принцеса по произход“ в Instagram публикува видео, в което пее руска песен.

Перминова публикува изцяло черен квадрат с емоджи с разбито сърце с текст на руски: „НИЕ ИСКАМЕ МИР!!!!“

Някои дизайнери отложиха ревютата си в знак на солидарност с украинците. По време на Седмицата на модата в Париж модна къща Balenciaga остави сини и жълти тениски на седалките на всеки посетител. В Милано Джорджо Армани изключи музиката и пусна моделите си на подиума в пълна тишина в знак на уважение към хората, жертва на войната в Украйна.

Модата и като коз на санкциите

Няколко седмици по-късно светът на модата удари голям шамар на Русия с наложените икономически санкции. Докато страните от НАТО работят за конфискуване на яхти и блокиране на банкови сметки на олигарси, бляскавият свят в Русия се стопява пред очите на хората. А западняците разбират, че призивът за промяна може да дойде от вътре – от самите руснаци.

 

А междувременно Евгений Лебедев беше издигнат в британската Камарата на лордовете през 2020 г. от Борис Джонсън, въпреки предупрежденията, че може да представлява риск за сигурността на Кралството. Лебедев дори публикува в Instagram своя снимка в тъмночервена кадифена роба с бяла кожа с косъм в руски стил и написа: „Мужик сред благородниците“. Думата „мужик“ има доста нюанси, някои от които означават „руски селянин“ и съвсем в стила на олигарсите, които обичат да прикачат към личните си биографии разни титли. Британското престижно издание Town & Country излезе със заглавието „Шеметният възход на руския потомък Евгений Лебедев“.

Борис Джонсън отрече да има намеса в даването на пожизненото звание на Лебедев и се аргументира, че въпросът „подхожда на дневния ред на Путин". Отговорът му, може би неволно, разкри колко са заплетени западните демокрации с влиянието на Путин и колко са свързани модата, обществения имидж, мръсните пари и техния произход.

 

Още за санкциите над Русия, вижте тук: