Общество

Мъже обуват токчета, жени размахват боксови ръкавици

Идеята да „Извървиш километър с нейните обувки“ от весела демонстрация на това колко е лесно да си жена се оказва една трудна и отговорна задача.

 Това определено трябва да се види! Шествие на 8-ми март в подкрепа на жените, подложени на насилие в България. Нека изразим нашата подкрепа под една забавна форма като тази, която предлагат организиращите събитието: „Български фонд за жените”, Български хелзинкски комитет, Български Червен кръст, фондация „Ресурсен център - Билитис”, Информационно бюро на Европейския парламент, Един Милиард се Изправят за Справедливост - България и независими активисти.

Най-добрият начин да покажеш обич и подкрепа е да демонстрираш съпричастност. Това е отговор на „да се поставя на твое място“. Американците стигат и по-далече като казват: „да стъпиш в неговите/нейните обувки“. И така инициативата  „Извърви километър в нейните обувки“ от весела демонстрация на това колко е лесно да си жена и, разбира се да ходиш на високи токове, се оказва една трудна и отговорна задача. И в двата случая. Високите обувки се оказват неудобни, а броят на жените подложени на сексуално насилие (каквато е началната насоченост на кампанията) с шокиращ и нарастващ на брой.

По какъв начин може някой, който никога не го е изпитвал, да разбере? А аз си задавам един друг въпрос – трябва ли всичко да черпим от опита? Нужно е много по-малко:

Шествието “Извърви километър в нейните обувки“ тръгва в 12.30 ч. на 8-март от „Аптека” (кръстовището на булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий" в София), и ще стигне до ул. „Солунска”. Участниците ще се върнат до сборния пункт, където събитието ще продължи със състезания за най-бързо изминати метри на токчета, а победителите ще спечелят билети за концерта на „Аеросмит” в София, осигурени от „София Мюзик Ентърпрайсис”.

Организаторите приканват: “Обувки на ток ще бъдат раздадени на мъжете в шествието. Поради очакванията за голям брой участници организаторите молят всеки, който има възможност, да вземе назаем от приятелка чифт токчета” :))

В България инициативата се провежда едва от миналата година и само в София, но се надяваме скоро и други градове да откликнат на предизвикателството и на самата кауза. В международен план тя е много популярна - мъже по цял свят в организиран ден опитват да извървят поне километър на токчета.

В Канада кампанията е подобна на тази в България - срещу насилието под каквато и да е форма над красивата част на човечеството.

Кампания в Австралия  пък цели набавяне на средства за жени в т.нар. неравностойно положение или „жени в риск“ за обучение, работа и дарения за бедни семейства и такива, които се издържат само жените.

За България статистиката също не е розова: всяка 4 жена е подложена на домашно или на друг вид насилие. 70% от анкетираните ученици на възраст 13–16 години познават жертви на домашно насилие, и се увеличават случаите на посегателства срещу деца под формата на сексуално насилие и блудство. От това страдат не само т.нар. „жертви“, но всички техни близки и хора, с които те контактуват. Не подминавайте проблема с лека насмешка или отрицание – има го, съществува и то в големи мащаби.

В шествието на  8-март ще се включат смели и популярни лица  като журналистът Драго Симеонов, главният редактор на в. „24 часа” Борислав Зюмбюлев, маркетинг специалистът Ален Попович, спортният коментатор Камен Алипиев, блогърът Мартин Ангелов. Да застанеш зад кауза трябва вътрешно убеждение, не просто да подкрепяш една кампания. Те откликват на отправената покана за участие без да се колебаят.

И още един интересен ракурс на събитието: В „Белият ъгъл“ пък ще намерите Деница Петрова, която ще раздава боксови ръкавици на жени. Деница е визуален артист и преподавател по теория и история на съвременното изкуство във Великобритания. Идеята за „боксовите ръкавици“ е за жените, които ги слагат ежедневно, за да посрещнат своите предизвикателствата. Всяка лепенка и синина разказва отделна история. Една – за сексуален тормоз, друга – за трафик на жени, трета – за неравенството спрямо мъжете.  Името на проекта произлиза от боксовия термин “бял ъгъл”, мястото, където боксьорите правят почивка. В него няма конфликт, няма и надмощие.  Проектът „Белият ъгъл” ще се осъществи с подкрепата на Кооперация за дизайн Charette.  Крошета, които ще се раздават, са също под самата забавна форма на събитието. Нека не забравяме обаче основната му цел.

Демонстрирайте вашата подкрепа към човека до вас, не чакайте празник или инициатива, за да се докажете пред него.

И ако имате познати и близки, подложени на насилие, ето предоставените телефони от „Извърви километър в нейните обувки - България“. Съдействайте, предложете подкрепа и разбиране:

1.Фондация „Български център за джендър изследвания” /БЦДИ/ - София

Тел: 0879 13 30 210879 13 30 21, 0896 44 90 480896 44 90 48

Електронна поща: [email protected] 

 

2.Женско сдружение ”Екатерина Каравелова” - Силистра

Консултативен център:

Телефон: 086/820 487

Кризисен център:

Телефон: 086/821 495

Електронна поща: [email protected] 

 

3.Фондация “Позитивни Умения на Личността в Социума” /П.У.Л.С/ - Перник,

Телефон: 076/60 10 10, 076/60 33 60

Електронна поща: [email protected]

 

4.Фондация ”SOS – семейства в риск” - Варна 

Телефон: 052 609 677

Електронна поща: [email protected] 

 

5.Фондация "Х&Д Джендър перспективи" – Хасково и Димитровград

Гр. Хасково

Телефон: 038/62 46 85

Мобилен: 0878 56 76 590878 56 76 59

 

Гр. Димитровград

Телефон: 0391/2 50 55

Мобилен: 0878 56 76 590878 56 76 59

Електронна поща: [email protected]

 

6.Асоциация „Деметра” – Бургас

Ценнтър по превенция на насилието и престъпността

Телефон: 056/ 82 52 05 

Електронна поща: [email protected] 

 

7.“Асоциация НАЯ” – Търговище

Телефон: 0601/6 70 25

Електронна поща: [email protected] 

 

8. Сдружение “Център Отворена врата" - Плевен

Телефон: 064/846 713

Електронна поща: [email protected] 

 

9.Сдружение "Център Динамика" - Русе

Телефон: 082/ 82 67 70

Мобилен: 0879 45 35 030879 45 35 03

Електронна поща: [email protected]