Днес е последният ден за обществено обсъждане на дългоочакваните законови промени по отношение на домашното насилие. Дискусията по законопроекта, подобно на дебатите в най-голямата Фейсбук група срещу домашното насилие, която бе създадена от "Момичетата от града", е нападната от тролове и недоброжелатели, но не това е важното. На първо място е важно, че предложенията в основата си са ефективни. Може би държавата вече е притисната да направи решителна крачка в това отношение – не знаем, но добрата инициатива е факт.
Голяма част от предвидените сега промени бяха част и от конкретните ни искания към държавата, които поставихме при старта на кампанията "НЕ СИ САМА - ЗАЕДНО СРЕЩУ НАСИЛИЕТО" преди три години.
По предложение на Министерство на правосъдието в Парламента ще бъде внесен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие (ЗИД на ЗЗДН). Както се казва в мотивите към него, промените са продиктувани от необходимостта да се отстранят слабости и пропуски в действащата нормативна база (а такива има много и ние, Момичетата от града, сме ги посочвали неведнъж).
Законопроектът се базира и на препоръките на Европейската комисия, както и на различни контролни и мониторингови механизми по конвенции на ООН в областта на правата на човека, които имат отношение към проблемите на насилието над жени и привеждането на българското законодателство в съответствие с европейските законодателни практики и международните стандарти в тази област.
Повечето организации, ангажирани в борбата с домашното насилие и насилието, основано на пола, вече изразиха положителното си становище относно предложените промени. Общото мнение е, че с тези предложения българското правителство изпълнява по точен начин свои международноправни задължения и избягва бъдещи дипломатически и финансови санкции.
Сред необходимите промени е това, че при установено насилие извършителят ще бъде задължен да напусне съвместно обитаваното жилище.
Местоживеенето на децата ще се определя при пострадалия родител, а за насилника ще бъде постановено да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева. В случай на доказана зависимост ще бъде насочван и задължаван да участва в програма за лечение й.
Планира се да бъде налагана тотална забрана на извършителя на насилие да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна поща и различни онлайн приложения.
Ще му бъде отнето и оръжието, ако притежава такова.
Ще бъде създаден специализиран национален орган и координационен механизъм, натоварени с превенция и защита от домашно насилие, ще бъдат открити нови кризисни центрове и подслони, финансирани за сметка на държавния бюджет - мерки, които също са международно задължение на българското правителство.
Пострадалите лица ще бъдат насочвани за ползване на специализирани услуги за защита или програми за възстановяване, това се предвижда и за децата,
В случаите на висящ съдебен спор между родителите по упражняване на родителските права, по определяне местоживеенето на детето или режима на личните отношения, препис от заповедта за незабавна защита и заповедта за защита ще се изпраща на съответния съд. Това може да звучи елементарно, но в момента просто не се прави.
Затова е от съществено значение и следващата точка в проектозакона - създаването на Централен регистър, който да съдържа база данни за актовете на домашно насилие.
В него ще се събират също данни за пострадалите лица, извършителите и взаимоотношенията между тях, за вида насилие – физическо, психическо, сексуално, емоционално, икономическо, ограничаване на права и други, продължителността на насилието и причинените вреди.
Тоест ще се следи история на насилието в отношенията, включително подадени молби за издаване на заповед за защита и наложените мерки. От регистъра ще получаваме информация за физически лица и юридически лица, които са доставчици на социални услуги и осъществяват дейности по превенция и защита от домашното насилие.
Държавата ще се ангажира с поддържането на денонощна телефонна линия, консултативни центрове, кризисни центрове и защитени жилища, като тези услуги ще се предоставят безвъзмездно.
Вижте какво наистина настояваме да се промени...
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...