Днес Народното събрание прие на първо четене дългоочакваните промени в Закона за защита от домашното насилие. Преди няколко дни парламентарната правна комисия гласува на първо четене промените в Закона за защита от домашно насилие
Проектозаконът на "Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ-СДС бе приет със 151 гласа "за" и 68 "против" ("Възраждане", БСП и ИТН). Със 113 гласа бе приет и законопроектът на Корнелия Нинова. Предстои текстовете да бъдат обединени в общ законопроект.
По същество законопроектът на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е текстът на Надежда Йорданова, който в предишното НС бе отхвърлен с гласовете ГЕРБ и ДПС, които сега гласуваха "за". През март на среща с бъдещи народни представители 35 неправителствени организации, обединени в Коалиция „Заедно срещу насилието“, призоваха политическите сили да се ангажират с приемането на нов Закон за домашното насилие. Борбата с домашното насилие беше обявена за законодателен приоритет на ПП-ДБ при откриването на 49-ия парламент.
"През последните 3 години на телефон 112 са получени над 110 000 сигнала за домашно насилие. По повече от половината от тях са изпращани съвместни екипи от полицаи и медици. Това е поредното доказателство колко е комплексен проблемът и че при неговото решаване трябва да се подхожда комплексно", заяви Надежда Йорданова.
Междувременно Европейският съд по правата на човека постанови единодушно, че държавните институции в България са проявили дискриминация и са се отнесли нечовешки и унизително към жертва на домашно насилие. Това е третото подобно дело срещу България, където жените са преобладаващи жертви на домашно насилие, т.е. са в неравностойно положение, което изисква действия от страна на властите.
Какво предвижда проектозаконът на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България":
• Предвижда се разширяване на кръга защита на защитените лица, улеснява се достъпът до правосъдие. Предлага се въвеждане забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма.
• За първи път се предвижда изключително важна мярка - да се създаде възможност да не се прекъсва контактът родител - дете по временно наложена мярка за защита, като той ще се осъществява в защитена среда под надзора на обучен професионалист.
• Предвижда се създаване на национален орган за координация, мониторинг и оценка на политиките и мерките за предотвратяване на домашното насилие, който да гарантира подобряване на взаимодействието между различните органи.
• Предвижда се национална информационна система за случаите на домашно насилие на територията на страната и за българските граждани в чужбина, които са потърсили подкрепа.
• Ще бъде създаден Национален координационен механизъм, който да гарантира взаимодействието на всички компетентни органи в случаите на домашно насилие.