Общество

Над 9000 деца "без късмет" се надяват на ваучери за детски градини

Има ли шанс за деца и родители, които са изтеглили "късата клечка"

На 2 юли 2020 г. родителите на децата, които не са "изтеглени" в лотарията за детски ясли и градини ще излязат на протест за трети път, за да подсетят българските държавници, че над 9000 деца чакат реда си за държавни детски заведения. Третият протест "На ясла при Бойко Борисов" е поредният отчаян опит на родителите да предизвикат Столична община да компенсира по какъвто и да е начин децата, които не са "спечелили" от лотарията.

Била съм и от двете страни на барикадата, когато с трепет очаквам ранната съботна сутрин, която предопределя съдбите на хиляди родители. Само едно влизане в имейла, за да прочета със свито сърце поредното съобщение, което определя дали децата ми и са "късметлии", или "каръци". Нищо че вече четвърто поколение живеем на един и същ адрес, нищо че и двамата родители не само че работим, ами плащаме осигуровки и данъци. Защото добре познаваме задълженията си на граждани, но явно Столична община удобно забравя отговорността си към нас. 

Сега, години по-късно, се радвам на безметежното си онлайн съществуване в системата на ИСОДЗ, защото най-малката ми дъщеря расте с "привилегията" на трето дете. Но това не е съдбата на хиляди семейства в столицата. Именно заради тях трябва за пореден път да излезем на улицата. Този път с надеждата, че децата, които са изтеглили "късата клечка", могат да се сдобият с ваучери, които да "компенсират" всяко дете, неприето в общинска ясла и детска градина. Организаторите, които са сдружение от граждани,  изискват ваучерите да се ползват по ясни правила – в частни детски заведения, заведения от алтернативен тип /кооперативи, центрове/, при спазване на предвидени нормативни изисквания. Ако те са в размер на 500 лева месечно – толкова, колкото струва и издръжката на всяко едно дете в държавните детски заведения, родителите ще могат по-лесно да си позволят таксите в частните детски градини, които варират от 550 лева до 1200 лева. 

Затова  е време да застанем зад гражданската инициатива, която се бори срещу безизходицата, в която са поставени българските родители и срещу бездействието на самата Столична община. "На ясла при Бойко Борисов" ви кани да я посетите, ако и вие като организаторите вярвате, че лотарията е безумна несправедливост. И че колкото и нови градини да бъдат построени – това няма да реши проблема с неприетите хиляди малки деца. Една от инициативите на протеста е "построяването на замък от кашони, като децата ще бъдат оставяни в импровизираното детско заведение, където да играят", разясняват организаторите с фейсбук страница и група "Ваучери за неприетите деца в ясли и градини"

Според тях на протеста всички родители трябва да имат правото да решат сами как да гледат децата си. А притиснати от обстоятелствата много майки се отказват от професиите си, за да останат да гледат децата си вкъщи, защото не могат да си позволят скъпи частни детски ясли и градини. 

Много жени желаят и се чувстват отлично да гледат децата си сами до по-късна възраст, но много други не могат да си го позволят или имат нужда и от професионалния си живот, за да се чувстват пълноценни. Важното е жената да има право да реши сама, категорични са протестиращите родители. И питат защо млади, здрави жени в трудоспособна възраст биват принудително изключвани от икономическия живот. И как след 3 до 6 години принудителен, неплатен отпуск те възвръщат професионалните си позиции. И най-вече: как веднъж минала през това, една жена се решава на следващо дете.

Затова организаторите канят всички родители и деца, независимо дали са "спечелили", или "загубили" от лотарията, да подкрепят младите хора на България, за да се раждат деца и за да се спазват техните права. 

 

Детските градини отварят, дилемите остават