Общество

Надежда за Черноморието

Всичко е в ръцете на настоящите депутати

Надежда за Черноморието

Снимка: Анастасия Йовчева-Боздукова/Pixabay 

Буквално в последните мигове на своето съществуване, 45-ото Народно събрание може да предприеме решаващ ход, с който да се спре поголовното застрояване на българското Черноморие

Вече е внесен проект на решение, с което да се спре Бетономорието чрез мораториум за 6 месеца върху действия на разпореждане и разрешаване на строителство на първа линия, като през това време да се вкарат дюните в кадастъра и да бъдат реализирани промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

"Преди това внесохме и законопроект за изменение и допълнение на ЗУЧК", съобщава Борислав Сандов, който е един от вносителите.  

"Целта на тези проекти е да бъде забранено строителството в зона А на Черноморското крайбрежие, както и за спиране на разпоредителни сделки с публично недвижимо имущество в зона А и зона Б", обяснява депутатът, който е представител на Зелено движение в коалицията "Демократична България".

В публикация във Фейсбук Сандов прави важното уточнение, че въпреки краткия живот на това Народно събрание, мораториумът може да бъде приет.

"Ако днес Правна комисия разгледа този проект, то той може да бъде разгледан на извънредно заседание в началото на идната седмица, или на редовно, ако има такова идната сряда."

Президентът може да разпусне Народното събрание най-рано във вторник, но това не означава задължително във вторник.

"Факт е, че промени в ЗУЧК трудно могат да минат през две четения в Пленарна зала, даже почти невъзможно, но решението за мораториум минава само на едно четене и такова може да се случи, ако ИТН има воля за това", анализира Сандов.

"Такова предложение, по мои предварителни сондажи, ще бъде подкрепено от поне три групи в Народното събрание. Притеснението ми е, че точно ИТН отказаха да се включат като вносители, при това с аргумента, че не са получили подкрепа от нас за Закона за политическите партии. При все, че ние бяхме заявили предварително, че няма да го подкрепим.

Така може да се окаже, че един въпрос, който е изключително важен за обществото и природата ни (доказателства са социологическите проучвания и ежедневните скандални репортажи за зулуми по крайбрежието), се оказва заложник в политическите цели на ИТН.

И все пак, време и надежда има. Необходимост за спиране на презастрояването по Черноморието и на унищожаването на дюните и плажовете – още повече."

Ще следим развитието на този казус, защото колкото и късно да идва едно такова решение, то поне най-сетне има шанс да се случи наистина и да спре съсипването на красивите ни морски брегове и плажове. 

 

Решава се бъдещето на Карадере