Общество

Надя Мурад: От робиня до Нобелов лауреат

В момент, когато гласовете на жените язиди са заглушени, Надя е чувана по света.

Надя Мурад: От робиня до Нобелов лауреат

Познавам историята на Надя Мурад заради Амал Клуни, която представя нея и жертвите на геноцида над кюрдското религиозно малцинство язиди в Ирак (тяхната религия е монотеистична и комбинира аспекти от зороастризъм, ислям, християнство и юдаизъм).

Надя Мурад е една от хилядите жени, превърнати в сексуални робини от войниците на ИДИЛ. Нейната неописуема агония приключва с бягство през 2014 г., след три месеца в ръцете на поне 12 мъже, които я изтезават ден и нощ. След като успява да избяга (след няколко неуспешни опита), се укрива при съседи, които й помагат да премине през джихадистките милиции. После отива в бежански лагер в Северен Ирак, а оттам – в Германия. Оттогава Надя е един от най-силните гласове на хората язиди. Преди няколко дни, на 25 години, тя получи Нобелова награда за мир.

„Бях сексуална робиня. И ще разказвам своята история, защото това е оръжието, което имам.“

Заедно с Амал Клуни се борят за това ИДИЛ да бъдат подведени под отговорност пред Международния криминален съд за геноцид и престъпления срещу човечеството.

„В момент, когато гласовете на жените язиди са заглушени, Надя е чувана по света. Тази Нобелова награда изпраща послание, че оцелелите след сексуално насилие не са игнорирани и че техните мъчители ще бъдат подведени под отговорност.“, казва в изявление Амал Клуни.

През 2017 г. Надя Мурад, заедно с телевизионен екип, се върна в Ирак и целият свят видя страданието й и разбра за това, което се случва. До нея беше 30-годишната й сестра, която е била пленница пет месеца, преди да избяга. „Аз съм от семейство фермери. Водехме много семпъл живот. Бяхме много бедни, но и много щастливи, преди ИДИЛ да дойдат.“

„Пазарът на роби отваряше през нощта. Чувахме движение на долния етаж, където регистрираха и организираха, а после първият мъж влизаше в стаята и всички момичета започваха да крещят...“ Смята се, че в момента има около 4000 жени язиди робини на ИДИЛ.

При получаването на наградата Надя Мурад каза:


„Споделям тази награда с всички язиди, с всички иракчани, кюрди, с всички малцинства и оцелели след сексуално насилие по света. Благодарна съм за възможността да обърна внимание на международната общност към ситуацията на хората язиди, които страдат от нечувани престъпления след геноцида на ИДИЛ.“

Тази година наградата за мир се подели между двама души. Освен Надя Мурад е отличен и доктор Денис Муквеге от Конго. 63-годишният лекар работи от десетилетия с жертви на изнасилвания в Конго. Муквеге е бил в операция, когато от плачещи наоколо пациенти и колеги разбира, че получава наградата. 

„И двамата лауреати имат ключов принос към насочването на вниманието, борбата и защитата на жертвите. Денис Муквеге е посветил живота си да помага на жертвите. Надя Мурад е свидетелят, който говори за насилието над себе си и над другите жени. Всеки от тях по свой начин дава видимост към сексуалното насилие по време на война, така че престъпниците да бъдат подведени под отговорност за действията си.“, гласи изявлението на Нобеловия комитет.