Общество

Най-сетне България е начело на хубава класация!

34% от мениджърите в света са дами

Най-сетне България е начело на хубава класация!

Снимка: nastya_gepp/Pixabay

Това е един от редките случаи, в които страната ни е на първите места в хубава класация – тази седмица Евростат обяви, че България е сред страните в ЕС, които имат най-голям дял жени мениджъри! 

Сред страните членки на ЕС най-голям дял жени на мениджърски позиции има за посочения период има в Латвия (45%) и Полша (44%). Следват България, Унгария, Словения и Швеция – по 42%. Най-ниски са процентите в Хърватия (24%), Нидерландия (26%) и Кипър (27%). През третото тримесечие на 2020 г. над 9,5 млн. души са били на ръководна позиция в съюза – от тях 6,2 млн. мъже и 3,3 млн. жени. Въпреки че жените са почти половината от всички наети в ЕС (46%), мениджърите сред тях общо са 34%.

Новината съвсем не е изненадваща – вече ви разказахме, че световните лидери, които са жени, се справиха впечатляващо с Covid кризата, а няколко независими изследвания потвърждават еднакви резултати – по време на пандемията от коронавирус държавите, управлявани от жени, са се справили много по-добре. Лидерските качества са еднакви, независимо дали си начело на държава или на компания – „Жените лидери осъзнават по-добре страховете, които подчинените и изпитват, проявяват по-голяма загриженост за благосъстоянието им и са по-категорични в плановете си“, отбеляза наскоро Harvard Business Review.

Качествата обаче невинаги са достатъчни, за да осигурят на жената равен старт в кариерата. Затова Европейската комисия предложи работодателите да нямат право да питат търсещите работа  относно заплащането, което са получавали на предишната им работа. Според ЕК мярката ще гарантира, че жените и мъжете в ЕС ще получават равно заплащане за равен труд.

Предвиждат се още задължения за големите дружества да докладват разликите в заплащането на жените и мъжете. Работниците пък ще имат право на компенсация за дискриминация при заплащането.

"За постигането на равно заплащане на мъжете и жените имаме нужда от прозрачност. Жените трябва да знаят дали работодателите им ги третират справедливо. Когато това не е така, те трябва да разполагат с правомощия да се борят и да получат това, което заслужават", посочи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

 

"Ако не ти дават място на масата, донеси сгъваем стол" – за жените в политиката