Общество

Най-влиятелните жени на 2021г. според Таймс

Сред отличените в категорията "Създатели" са режисьорката Клоуи Жао, която спечели "Оскар" за най-добър филм, писателката Сали Руни, чийто роман "Normal People" беше екранизиран и постигна значителен успех,

Най-влиятелните жени на 2021г. според Таймс

снимка: David Crotty/Patrick McMullan via Getty Images

Смело можем да кажем, че жените в днешно време са заприличали на същински Атлас, който с лекота оставя Земята да се върти на рамото му. Ние, момичетата, понякога се превръщаме във вдъхновени художници, които рисуват блестяща реалност. Затова и никак не е случайно, че редица дами успяват да разгърнат пълния си потенциал и светът да гледа на тях с въодушевени очи.

В този дух от "Financial Times" избират 25 личности, които са оказали влияние в световен мащаб в сферата на политиката, спорта, културата и бизнеса през последната година. Сред тях можем да видим холивудската звездата Скарлет Йохансон, климатичната активистка Грета Тунберг, председателката на американската Камара на представителите Нанси Пелоси, 4-кратната носителка на трофеи от Големия шлем Наоми Осака и бившата служителка на Фейсбук Франсис Хoгън, която направи достояние вътрешни документи, уличаващи компанията в злоупотреби. И макар наглед да няма кой знае какво общо между тях, всяка една дама е успяла да се докаже в своята сфера.

 

Класацията е разделена на три секции: "Лидери", "Герои" и "Създатели" и не поставя номер пред всяка успяла жена. Защото всяка от тях е оставила достатъчно голям отпечатък с личната си мисия върху човечеството.

Скарлет Йохансон e най-скъпо платената актриса в 3 от последните 4 години. Тя избягва социалните медии и се самоопределя като феминистка. Актрисата е отличена в категория „Създатели“. Тази година тя поведе лична битка, като заведе дело срещу Disney заради излъчването на най-новия й филм едновременно в кината и в стрийминг платформата на студиото.

Йохансон не се поколеба да заяви открито позицията си, че Disney се възползва от интереса към нейния филм „Черната вдовица“, за да увеличи клиентите на видеоуслугата си. Гигантът не й остана длъжен и обвини звездата в алчност. В крайна сметка развръзката беше с щастлив край - актрисата и студиото подписаха извънсъдебно споразумение през септември за неоповестена сума. Затова и изданието "Financial Times" отчита изхода на делото като лична победа за Скарлет.

Сред отличените в категорията "Създатели" са режисьорката Клоуи Жао, която спечели "Оскар" за най-добър филм, писателката Сали Руни, чийто роман "Normal People" беше екранизиран и постигна значителен успех, продуцентката Шонда Раймс ("Бриджъртън "), художничката Пола Рего, и креативната директорка на модната компания Chloé Габриела Хърст.

Наоми Осака пък е в графа "Герои" и определено има защо. Действията й говорят пределно ясно за това.

"Наоми е една от най-успешните бизнес дами в спорта, активистка за расова справедливост, която надхвърля рамките на спорта.. Тя вдъхнови хора от цял свят и провокира дебат за менталното здраве, който се отнася не само за спортистите, но и за всички човешки същества. Много често атлетите притежават "персона" - бранд или имидж, който се чувстват принудени да поддържат. Наоми чертае свой собствен път и ни показа, че е ОК да не се чувстваш ОК. Тя е истински шампион както в спорта, така и в живота", пишат от изданието.

 

Франсис Хоган е друга смела дама, която поставя справедливостта на първо място и изнася данните за злоупотреби от Facebook, като застава с името си и разкрива пред Конгреса злоупотребите в компанията.

"Независимо от магистратурата си по бизнес администрация в Харвард и кариерата си в Силициевата долина, Франсис е запазила своята човечност, здрав разум и морални устои, за да се разгневи от икономическата логика на Facebook, която залага печалбите срещу доброто за обществеността" – казва за нея Шошана Зубоф, автор на "Капитализмът на следенето".

В подредбата на изданието в графа "Герои" влизат още Елиса Лонкон Антилео, председател на Конституционното събрание на Чили, Агнес Чоу - дисидентка от Хонконг, Лиз Чейни - член на Конгреса от Републиканската партия, гласувала за импийчмънт на Доналд Тръмп, правозащитничката Ванеса Накате, 15-годишната Сотуда Форотан, благодарение на която талибаните са принудени да позволят на момичетата в Херат да се върнат на училище, и Светлана Тихановска, която е лице на дисидентското движение срещу Александър Лукашенко.

Всяка една от тях е повод за вдъхновение, което има намерение да ни води още дълго в свят, в който момичетата трябва да се подкрепят винаги.

Скарлет Йохансон - филмите, в които трябва да я гледате