Общество

Най-враждебните места по света за жените

Изненадващо, в класацията влиза САЩ поради високите нива на домашно насилие и забраната на абортите

Най-враждебните места по света за жените

Анджелина Джоли в Йемен
Снимка: Marwan Tahtah/UNHCR via Getty Images

Животът на жените по света днес преминава през редица предизвикателства. Събитията в Иран напомнят със зловеща сила, че има редица страни на планетата, където животът е много труден за жените. Сравняването на различни културни норми и политическите реалности е трудно да се направи, но има показатели, по които може да се прецени кои страни са по-враждебни към жените и е нужно още много време и работа за социалните и обществено-културни процеси. 

Саудитска Арабия

Саудитска Арабия направи голяма крачка напред в правата на жените, когато през 2018 г. страната даде правото на жените да шофират. Но в тази държава правата на жените все още са изключително ограничени. Според системата за мъжко настойничество, саудитските жени се нуждаят от разрешението на своя баща, брат или съпруг, за да се омъжат или разведат или да получат достъп до медицински процедури. От жените все още се изисква да се обличат скромно и да не бият на очи.

Индия

Всяка година около 7000 жени биват убивани в Индия всяка година заради спор за зестра. Според световно проучване от 2018 г., Индия е класирана като най-опасната страна в света за жените поради високите нива на сексуално насилие, принудителен робски труд и родови отношения. Трафикът на хора също е огромен проблем за жените в Индия.

Афганистан

Афганистан отдавна се смята за най-лошото място в света за жените. След пълното изтегляне на американските военни до септември 2021 г., афганистанските жени и момичета са изправени пред още по-несигурно бъдеще. Вече бяха затворени училищата и университетите за жени и постоянно им се отнемат права като да пътуват сами или да получават медицински грижи.

Сомалия

Жените в Сомалия нямат право на глас. В тази страна сексуалното насилие над жени и момичета е широко разпространено и обществено приемливо. Доклад на Бюрото за справка на населението изчислява, че 98% от сомалийските жени са преживели генитално осакатяване или обрязване на женските полови органи против волята на жените.

Иран

Въпреки че иранските жени имат право на глас от 1963 г., техните права са силно ограничени. Особено, когато става дума за политика, брак, престъпност и работа. Жените са подложени на повече насилие, основано на пола и са принудени да носят хиджаб. Наскоро жена беше осъдена за прелюбодействие на две години затвор и 74 удара с камшик, както и да мие трупове. Активистката за правата на жените Насрин Сотуде беше осъдена на 33 години затвор и 148 удара с камшик по различни обвинения, включително „открито извършване на греховно действие чрез появяване на публично място без хиджаб“.

Ще се изненадате още кои страни са враждебни към жените...


Централноафриканска република

Централноафриканската република държи рекорда по бракове с деца като бракосъчетанията на 68% от населението са с лица под 18-годишна възраст. 29 на сто са с женени за лица под 15-годишна възраст.

Пакистан

Пакистан е едно от най-лошите места в света за жените поради огромните нива на насилието над слабия пол. В Пакистан съществува т.нар. престъпления на честта, които остават до голяма степен ненаказани, въпреки закона от  2016 г., който ги определя като криминално деяние. Разликата в заплащането на жените и мъжете също се увеличи през последните години. Жените работят предимно в неформална икономика без правна защита и почти никакво заплащане, което превръща жените в робини.

Мексико

В Сиудад Хуарес близо до границата между САЩ и Мексико, различни търговски споразумения са довели до maquiladoras -  американски фабрики в Мексико. Много от тези фабрики наемат мексикански жени като евтина работна ръка без никаква сигурност. През 2016 г. процентът на убийствата в града се е удвоил спрямо предходната година до 43,63 убийства на 100 000 души. Мексико остава и страната, където трафикът на жени е огромен проблем.

Доминиканска република

Доклад на Amnesty International разкрива, че проституиращите в Доминиканската република са редовно изнасилвани, бити и унижавани. И то не от престъпни лица, а от самите представители на полицията. Страната има едно от най-високите нива на убийства на жени в региона, като през 2017 г. повече от 100 жени са били само заради техния пол.

Ирак

Под режима на „Ислямска държава“ жени и момичета от езидското малцинство в Ирак са били отвличани, принуждавани да се омъжват, продавани, давани като „подаръци“, измъчвани и изнасилвани. Броят на жертвите се оценява на над 1000 жени.

Съединени щати

През 2018 г. Thomson Reuters Foundation публикува списък с най-опасните страни за жените, като Съединените щати са класирани на 10-о място след страни като Саудитска Арабия, Индия и Нигерия. Докладът цитира домашното и сексуалното насилие като основни проблеми на американското общество. През 2019 г. някои щати приеха по-строги закони за абортите, включително и аборти в следствие на изнасилване, което е в пряк разрез с правата на жените и неприкосновеността на тялото им.

Нигерия

През 2015 г. Amnesty International докладва, че най-малко 2000 жени и момичета са били отвлечени от полутерористичната организация Боко Харам от 2014 г. насам. Някои са били изнасилени, докато други са били принудени да се присъединят към военни структури като камикадзета. Има хиляди недоказани случаи на изнасилвани жени и жертви на трафик на хора от властите и полицията.

Сирия

След години на гражданска война не е изненада, че Сирия е класирана като третата най-опасна страна за жените в доклад от 2018 г., публикуван от Thomson Reuters Foundation. Насилието и липсата на достъп до здравеопазване са най-критичните проблеми за сирийските жени, докато войната все още продължава.

Йемен

Според Световния икономически форум Йемен е най-лошата страна в света за жените. Страната е на 48-мо място в света по достъп до здравеопазване и е 8-та най-опасна страна в света за жените.

 

Вижте и тази тема, която касае правата на жените по света