Общество

Наследничката на Рут Бадър Гинсбърг е срещу правото на аборт?!

Ейми Кони Барет - изборът на Тръмп за върховен съдия

Наследничката на Рут Бадър Гинсбърг е срещу правото на аборт?!

Снимка: NBC News

Ейми Кони Барет най-вероятно ще заеме овакантеното място на Рут Бадър Гинсбърг във Върховния съд на САЩ, която почина през септември. Съдийката ще бъде третото назначение на Доналд Тръмп във Върховния съд и едва петата жена във висшата съдебна инстанция. Либералите се опасяват, че тя ще промени идеологическия баланс във Върховния съд, което би могло да доведе до промени по теми като отчетност на правителството, здравеопазване и най-тревожното – правото на аборти.

48-годишната Барет ще бъсе и най-младата съдийка в този съд, а назначението й е пожизнено, което означава, че работата й може да повлияе на едно поколение. Освен това опонентите ѝ я обвиняват в липса на достатъчно реален професионален опит, тъй като е работила по-малко от три години в Окръжния апелативен съд, който покрива щатите Индиана, Илинойс и Уисконсин, отбелязва CNN. Преди това е била преподавател в католическия Университет "Нотр дам". И именно там произнася една от смущаващите си реплики – по време на церемония по дипломирането на студенти тя заявява, че трябва да виждат предстоящата си юридическа кариера "само като средство за постигане на целта ... и тази цел е изграждането на царството небесно", коментират от NPR

През 2017 г. Барет е назначена (разбира се, лично от Тръмп) за съдия и това предизвиква разгорещени спорове в Сената, тъй като демократите са притеснени от нейните политически и религиозни възгледи. "Вие сте пропита от догматизъм и това е наистина обезпокоително", заявява по време на изслушването й сенаторът демократ Деян Файнстийн. Съдия Барет обаче е категорична, че убежденията ѝ не биха повлияли на съдебните ѝ решения. "По никакъв начин не е допустимо съдия да поставя личните си убеждения над закона, независимо дали произтичат от вярата, или от нещо друго".

Ейми Кони Барет е противоречива в професионалните си изяви, защото работи и с покойния върховен съдия Антонин Скалия – идолът на консерваторите. Тя е защитничка на правната философия на Скалия, която тълкува конституцията на САЩ въз основа на първоначалните ѝ формулировки, като игнорира все по-ценения социален контекст, припомнят и от Wall Street Journal. Текстуалистиката, както се нарича този подход, изключва тълкуването на закона, което кара и доста от опонентите на Барет да се съмняват в нейното назначение. 

Най-скандалната ѝ изява е през 2018 г., когато се присъединява към успешните действия по блокиране на два щатски закона – единия, изискващ останките от зародиши да бъдат кремирани или погребвани, а другия – забраняващ абортите единствено въз основа на раса, пол или увреждане на ембриона. Демократите се опасяват, че Барет може дори да се опита да отмени решението по знаково дело във Върховния съд от 1973 г. ("Роу срещу Уейд"), гарантирало правото на жената да направи аборт

Консервативна католичка и майка на седем деца, във всички свои изказвания Барет определя аборта като "винаги неморален", въпреки че има и съдии, които се произнасят за правото на жените за аборта, макар и да поддържат подобни лични възгледи. 

Именно в ролята си на майка съдията е атакувана в последните дни от опонентите си. Две от децата ѝ са осиновени от Хаити, а едно е със специални потребности. Демократката Дана Хоул е убедена, че осиновяването на децата ѝ е незаконно и предизвиква медиите да направят разследване, с което да докажат тезата на опонентите на съдията, която най-вероятно ще влезе във Върховния съд. А New York Post и Wallstreet Journal определят нападките към Барет като "отвратителни". Разбира се, в политиката винаги се е стигало до скандали и обвинения, но сега и за демократи, и за републиканци залогът е много голям.

 

Дантелени яки в памет на Рут Бадер Гинсбърг