Вече познавате Боян Рашев – един от водещите експерти по управление на околната среда в България. Професионалните му интереси са в сферата на устойчивото развитие, управлението на околната среда, остойностяването на екосистемни услуги, качеството на въздуха и управлението на природните ресурси. Именно неговия богат професионален (и академичен) бекграунд ни кара не само да четем думите му, но и да вникваме в тях. С негово позволение препечатваме и текста му за блога на denkstatt – sustainability.bg.
Тези дни по всички медии четем и слушаме, че научен "доклад чертае катастрофален сценарий за хората". Според учените климатичният апокалипсис вече е настъпил, а липсата на храни, недостигът на вода и природните бедствия ще унищожат човечеството до няколко десетилетия…
Подобни предсказания всъщност датират много отдавна – корените им могат да бъдат проследени чак до Апокалипсиса, описан в Библията. Най-влиятелното подобно писание от модерно време е “Границите на растежа” – издаден през 1972 г. доклад на Римския клуб. Той предсказва зловещо бъдеще за света още преди края на 20 век – пренаселване, изчерпване на ресурсите и екологична деградация, причинени от икономическия растеж.
Днес светът е няколко пъти по-населен, отколкото преди 50 г. Въпреки прогнозите, нашият живот се е подобрил по всички важни измерители. Живеем по-дълго и сме по-здрави, храним се по-пълноценно, учим и пътуваме повече и тази тенденция се вижда ясно на всички континенти, както показва Индексът на човешкото развитие. Потребяваме много повече стоки и услуги, без да сме изчерпали който и да е ресурс. Нещо повече, запасите и достъпността на всички основни ресурси се увеличават. Последното се отнася както за храната и чистата вода, така и за всички т.нар. невъзобновяеми ресурси – изкопаеми горива, метали и минерали.
Може да звучи абсурдно, но качеството на околната среда на планетата като цяло също се подобрява. Показват го както Индексът на състоянието на околната среда на Университета Йейл, така и анализите на Института за здравни измервания и оценки (IHME) за въздействието на екологичните рискови фактори върху заболеваемостта и смъртността в национален и глобален мащаб. В най-развитите страни не само замърсяването е в пъти по-слабо от преди, а също горите и другите естествени местообитания заемат все по-големи площи. И даже дивите животни се завръщат – само онези, които желаем, разбира се.
Другият най-повтарян мит е, че природните бедствия са все повече и ни засягат все по-тежко. Напротив, анализите на Международната база данни за бедствията (EMDAT) ясно показват, че броят на жертвите на природни бедствия (вкл. климатични) устойчиво намалява въпреки бързия ръст на населението. Същото се отнася и за икономическите щети като дял от брутния вътрешен продукт на света. Обяснението е просто – колкото по-богато, добре управлявано и свързано е едно общество, толкова по-подготвено и защитено от всякакви заплахи.
Всичко това се случва не въпреки, а благодарение на ръста на населението, потреблението на ресурси и богатството, които поддържат затворен цикъл на натиск и реакция. Увеличаването на населението и богатството причиняват ръст на търсенето и производството, които водят до недостиг на ресурси и замърсяване. Недостигът движи цените нагоре, а замърсяването предизвиква обществен натиск. В резултат се създават възможности, които изобретателите и инвеститорите запълват с иновации. В свободно общество винаги се намира решение. В дългосрочен план, нововъведенията ни осигуряват по-висок стандарт на живот, отколкото преди да възникнат проблемите. Откриват се нови ресурси или техни заместители, цените падат, а замърсяването намалява. Повече хора могат да живеят по-добре и колелото се завърта отново, за да реши следващите предизвикателства.

Колелото на прогреса се върти само в условията на икономическа свобода, защита на частната собственост и равенство пред закона, които се осигуряват от институционалната рамка. Хората със сърца и умове – комбинацията от човешко въображение и воля за успех – това е критичният ресурс, който осигурява устойчивост. Той работи най-ефективно в условията на неограничена обмяна на стоки и услуги, достъп до знание и споделяне на идеи, а Интернет вече премахва всички физически бариери пред мощта му.
И още ...