Общество

Немските гимнастички се опълчиха срещу "сексуализацията" на спорта

Токио 2020

Немските гимнастички се опълчиха срещу "сексуализацията" на спорта

Елизабет Сейц  /  Снимка: Ezra Shaw/Getty Images

На фона на полемиката около изрязаните бикини, с които са задължени да играят състезателките по плажен хандбал, немският отбор по гимнастика за жени демонстрира по какъв начин може да се случват нещата, така че достойнството на спортистките да не бъде накърнено и да не се налага да играят полуголи. Още при първото си участие на Олимпийските игри в Токио Германската федерация по гимнастика направи ясна декларация срещу "сексуализацията" на спорта.

Костюмите, които екипът носеше в квалификациите в неделя, покриват краката до глезена и са в контраст с изрязаните трика, носени от много други гимнастички на Олимпиадата.

"Става въпрос за чувството на комфорт", каза германската гимнастичка Елизабет Сейц пред CNN. Тя допълни: "Искахме да покажем, че всяка жена, всеки човек, трябва да си реши какво да облече."

Всъщност късите трика не са задължителни за този спорт, а просто са наложени като стандарт във времето.

Отборът на Германия дебютира с дългите бодита още през април при изявата си на европейското първенство в Базел, Швейцария. Облеклото е декларация срещу "сексуализацията в гимнастиката", заяви Германската федерация по гимнастика тогава, добавяйки: "Целта е гимнастичките да се представят естетически - без да се чувстват неудобно."

Сейц е категорична, че други спортистки са реагирали положително на бодитата, които покриват цялото тяло и се надява другите атлетки да се чувстват свободни да носят избраната от тях дреха в бъдеще.

"Повечето хора бяха положителни по отношение на това. Но след европейското първенство времето беше твърде кратко, за да могат другите да проектират екипи. Може би в бъдеще. Наистина се надяваме", каза Сейц за CNN.

Целият женски отбор е решил единодушно да се яви на Олимпиадата с дългите бодита и са били изцяло подкрепени от своите треньори.

"Ние, момичетата, оказахме голямо влияние върху това."

"Треньорите също поеха отговорност. Казаха, че искат да се чувстваме най-уверени и удобни във всеки случай. Просто така се чувстваш по-добре и по-комфортно", каза друга представителка на отбора – Сара Вос.

Гимнастичките подчертават, че отказът да носят бикини е въпрос на избор и комфорт, а също и заявка срещу сексизма в спорта. Това не означава, че повече никога няма да се състезават с изрязани трика, но всичко ще зависи от тяхното усещане и желание, а не по задължение. 

 

Защо женският отбор е по бельо, а мъжкият - в спортни екипи?