Общество

Нощните влакове са новите самолети в Европа

Разберете защо!

Нощните влакове са новите самолети в Европа

Въпреки цялата романтика и приключения, които ни предоставят европейските нощни влакове със спални вагони, те вече са опасно близо до изчезване. Причините за това са скъпата поддръжка и нискотарифните авиолинии, които пътниците предпочитат. Тези фактори са и в основата на действията на Deutsche Bahn отпреди 6 години, които елиминираха услугата, свързваща Париж с Берлин. В резултат бяха отстранени редица маршрути, като това доведе до тежки последствия в почти цялата железопътна мрежа на Франция.

Но животът на нощните влакове със спални вагони не е напълно приключил. Докато Европа се опитва да се справи с коронавируса, се появяват колебливи признаци на възраждане на тези влакове. Това е така, защото и правителствата, и пътуващите споделят еднакви притеснения. Тревогите от вредните емисии, изпускани от самолетите, летящи на кратки разстояния, са неуместни при пътуването със влак. Но и не само. Отново предпазливостта около пандемията е причина за избора на железопътния транспорт. Просто защото при него са елиминирани претъпканите чакални за заминаване и строгият паспортен контрол, които днес тревожат авиокомпаниите и техните потребители.

Интересен феномен, който се наблюдава, е, че платежоспособните пасажери разчитат не само на правителствените мерки за справяне с пандемията, но и на собствените си усилия. Затова тяхното внимание води до съзнателен и добре обмислен избор на превозно средство. Такова се оказва влакът.

Всичко това доведе до поток от обявяване на нови маршрути и тържествени първи пътувания по тях през изминалите няколко седмици. Правителството на Швеция например обеща, че ще финансира откриването на два нови маршрута, свързващи Стокхолм и Малмьо с Хамбург и Брюксел. А малко преди това транспортният министър на Франция, Жан-Батист Джебари, заяви, че линията между Париж и Франция ще бъде възстановена. Идеята е в подкрепа на обещанието на президента Макрон от Деня на Бастилията да възроди нощните влакове в името на нацията.

В подобна посока върви и австрийският оператор Österreichische Bundesbahnen, който предвидливо закупи 42 влака от немския Deutsche Bahn през 2016 г. С това са възобновени половината от нощните маршрути, свързващи Хамбург, Берлин, Мюнхен и Дюселдорф с Австрия, Италия и Швейцария. И въпреки нарастването на случаите на коронавирус в Белгия, услугата, свързваща Брюксел с Виена, която беше открита през февруари, ще очаква своите пътници отново през септември. Тя е еднопосочна, а цената ѝ възлиза на 29,90 евро. 

Има и още...


И още една линия бележи възход. Тя свързва пет страни-членки на Европейския съюз. Това са Чехия, Словакия, Унгария, Словения и Хърватия. Началната точка е Прага, а първото пътуване беше осъществено на 30 юни. Интересът на летовниците, отправили се към морските брегове, направи услугата ежедневна. И Швеция също пусна своя линия, свързваща остров Зюлт в Северна Германия със Залцбург. Първоначалната идея беше услугата да се предлага два месеца, но заради неочакваното търсене пътниците ще могат да се наслаждават на маршрута до ноември. 

Възстановяването на нощните влакове обаче няма да бъде леко, защото икономическото състояние на този тип услуги вече е влошено. Обикновен скоростен влак може да побере 70 души във вагон и да изпълнява по няколко курса дневно, предоставяйки на пътниците изобилие от спирки. Докато един нощен влак има от 20 до 30 легла във вагон, като повечето пасажери предпочитат да пътуват от началото до края на маршрута. Подвижният състав пък се използва веднъж на 24 часа. Освен това предоставящите тези влакови услуги трябва да заплащат такса за достъп до релсовите пътища, тъй като преминават международни граници. Друго ограничение идва от страна на частните компании, които в повечето случаи отварят маршрутите за такива влакове само през летните месеци. А държавните оператори трябва да получават големи субсидии, за да поддържат живота на нощните влакови услуги. 

Представители на транспортната комисия към Европейския парламент са на мнение, че правителствените субсидии за нощните влакове са благоприятно явление както за пътуващите, така и за природата. Затова други експерти подчертават, че трябва да бъдат преосмислени цените на услугите, за да може частните компании да процъфтят, предоставяйки по-добър стандарт и качество в рамките на социалното осъзнаване на нуждата от алтернативен на въздушния транспорт. Защо все пак не се възползвате от възможността и не организирате едно европейско пътешествие?

 

5 от най-красивите железопътни маршрути в света