Общество

Нощта на музеите в Пловдив: Алтернативният град

Погребан под пластовете на времето, незнанието, безразличието и забравата живее един непознат Пловдив. Фондация „Отворени изкуства“ и „Студио 8 ½“ се опитват да възродят този алтернативен град чрез проучвания, дискусии и търпелива, огромна по обем работа.

Нощта на музеите в Пловдив: Алтернативният град

Погребан под пластовете на времето, незнанието, безразличието и забравата живее един непознат Пловдив. Фондация „Отворени изкуства“ и „Студио 8 ½“ се опитват да възродят този алтернативен град чрез проучвания, дискусии и търпелива, огромна по обем работа. Алтернативната карта на Пловдив е плод на тези усилия, а Алтернативният тур в рамките на "Нощта на музеите" беше едно чудесно, незабравимо преживяване за всички участници.[[quote:0]]

Организаторите определено не очакваха огромната тълпа, която се беше събрала на улица „Отец Паисий“, от където започваше обиколката. Надявам се нашето любопитство ги е окуражило, че усилията им не са напразни. Вдъхновени водачи на групата бяха Катрин Сариева и арх. Владислав Костадинов – двама от основните участници в проекта.

Алтернативната карта на Пловдив включва шест маршрута, най-краткият е два километра, най-дългият – девет, в които са събрани знакови за града сгради и архитектурни елементи. Къде по политически, къде по религиозни или други причини, а най-често просто от незнание, жителите и гостите на града са слепи за тази красота, която се руши и чезне пред очите им. Маршрутите са – Баухаус, Тютюневото градче, квартал „Капана“, Соцът, улица „Отец Паисий“ и „Религии“. Обиколката включваше по един обект от всеки маршрут.

Улица „Отец Паисий“ е малка, но живописна, с магазинчета, ателиета, заведения и прочутото заведение „Златна круша“, което работи без прекъсване от 1929 година и е най-старата кръчма в Пловдив. Следващата точка беше старото кино „Космос“. Спасено благодарение на безвъзмездния труд и усилия на пловдивчани, в момента то е нещо като огромна изложбена зала – всеки елемент, намерен в сградата, е почистен и оставен като част от интериора – столове, стари киноленти, портрети на съветски артисти и на Тодор Живков, плакати от филми. Странно е, че повече от две десетилетия след края на социализма, отношението към този период си остава идеологически оцветено дори и от хората, които изобщо не го помнят. Няма как иначе да се обясни пренебрежението към паметниците на архитектурата и културата от онова време, които обективно погледнато имат своята красота и очарование. Но запустялото кино "Космос" е нищо, сравнено с престъпното нехайство на държавата към Тютюневото градче. [[more]]

Огромни, невероятни сгради, украсени с гипсови цветя, със сложни вътрешни конструкции, дело на най-големите пловдивски архитекти Камен Петков и Димитър Попов, в момента се рушат и някои са в неспасяемо лошо състояние. Изведнъж всички участници в обиколката замълчаха потресени, със свито сърце наблюдаващи разрухата наоколо, някога символ на стопански просперитет и добрия вкус на търговците Томасян, Кудоглу, Куцоглу, известни по цяла Европа.

[[gallery]]Последните обекти от обиколката бяха една католическа църква, доскоро запустяла, и къща построена от арх. Светослав Грозев в стил Баухаус. Картата включва още десетки обекти, към които непрекъснато се добавят нови и заедно с организаторите и ние се надяваме, че тези части на града ще имат своя шанс да станат част от модерния Пловдив. Аз лично си обещах да се върна и да разгледам възможно най-много, а за любопитните – може да попитате за карта в галерия „Сариев“ на ул. „Отец Паисий“ 40.