Общество

Нова мода сред туристите – вулканичен туризъм

Нездравословното любопитство води до пагубни последствия

Нова мода сред туристите – вулканичен туризъм

снимка: Eduardo Robaina/ Wikimedia Commons

Понякога ако надценим скока и подценим стъпката, е твърде вероятно да не стигнем доникъде. Това схващане може да се окаже правдиво в твърде много случаи.  Най-пресният пример е испанският министър на туризма Рейес Марото, който в стремежа си да привлече колкото се може повече туристи, нарече изригващия вулкан Кумбре Виеха на остров Ла Палма „прекрасно шоу“.

Вместо да посъветва хората да се отдръпнат и да направят реверанс пред могъщата сила на природата, ентусиазираният министър не спира да приветства туристи, като междувременно пропуска да погледне цялата картина отвъд потока от туристи, която доби особено зловещи размери и голяма част от заслугата е именно негова.

На въпрос дали Ла Палма може да се превърне в дестинация за вулканичен туризъм, министърът отговори, че островът „включва вулканична активност в туристическото си предложение и това е потенциална атракция, от която можем да се възползват максимално“.

 

Резултатът не закъснява – цените на самолетните билети се покачват осезаемо, местата за отсядане са препълнени, както никога досега, а задръстванията причиняват големи главоболия. След изригванията съвсем очаквано  хаосът завладява всичко наоколо. Летището затваря, а пътниците са блокирани заради собственото си нездраво любопитство.

"Хората не осъзнават колко опасно може да бъде това" – предупреждава служител от Гражданската гвардия.

Действителността с остър връх показва, че 5500 души се е наложило да бъдат евакуирани, а минимум 120 домове са били разрушени след изригването на един от най-активните вулканични региони на острова.  Ако обърнем поглед назад, ще си дадем сметка, че историята недвусмислено показва, че с природата шега не бива. При предишното изригване на вулкана през 1971 г., човек, който решава да прави снимки близо до бързо стелещия се горещ език, губи живота си. Само и само да си осигурят зрелище и силно преживяване, мнозина не осъзнават, че поставят живота си на карта. А понякога перфектният кадър за хвалба в социалните медии може да струва един човешки живот.

Стряскащите факти сочат, че това далеч не е единственият случай на хора, които буквално си играят огъня. Вулкан туризмът придоби изкривени очертания още преди 10 години, когато вулканът Мерапи в Индонезия отне живота на мнозина и лиши над 400 000 от дом. На фона на цялата трагедия, местните туристически компании опитваха да привлекат посетители в изпепелените села с абсурдни лозунги: „Лава тур“, „Специално издание на изригналия Мерапи“ и „Целодневен вулканичен тур".

Със сигурност подобен тип туризъм, който се основава на силните усещания, предлага повече възможности, отколкото здрав разум. Остава ни да разчитаме, че природата ще бъде достатъчно благосклонна, за да смекчи надигащата се заплашително като от вулкан човешка глупост.

 

Активни вулкани и замръзнали езера: най-опасните хотели в Европа