Общество

Новина под прикритие

Защо именно тези компании, които са направили добротворителен жест, нямат честта да бъдат споменати? Нали те, по дяволите, затова са го направили?! За да направят добро, но и за да бъдат забелязани и запомнени за това? Коя е тази фирма, която си е позволила лукса да направи подобен жест във време на криза и защо ние, зрителите, не чуваме името й?

Новина под прикритие

Новина по БНТ: „70 000 лв са събрани за паметник на Тодор Колев. От години почитатели даряват малки суми, а днес една дунавска фирма преведе 60 000 лв.” Една дунавска фирма. Отново се замислям по един неудобен за българските медии въпрос – защо именно тези компании, които са направили добротворителен жест, нямат честта да бъдат споменати? Нали те, по дяволите, затова са го направили?! За да направят добро, но и за да бъдат забелязани и запомнени за това? Коя е тази фирма, която си е позволила лукса да направи подобен жест във време на криза и защо ние, зрителите, не чуваме името й?

[[quote:0]]Навсякъде по света благотворителността е основна корпоративна политика. Но тя обичайно се отплаща с медийно отразяване. В България тези ,които даряват пари за благотворителност, се наказват с мълчание. Работила съм в ПР индустрията и съм водила безумни разговори с клиенти, най-вече мултинационални компании, защо няма смисъл да чакат медийно отразяване на дарения и други добротворчески инициативи. Няма смисъл да чакат отразяване и тези, които правят интересни вайръл кампании, които създават нещо креативно и се опитват да променят обществото и живота на хората.

Допреди няколко години споменаването на името на дадена компания в медиите, неависимо от повода, се определяше като реклама и беше неприемливо по смисъла на Закона за радио и телевизия. Новите правила, които обаче СЕМ въведе, доведоха до много по-голяма свобода за медиите да информират зрителите си, когато има наличие на „новина”, особено добра новина. Инерцията обаче си остана – медиите често премълчават името на търговската марка дори в тези случаи.

Причината биха могли да бъдат две. Първо,  защо да споменават името на дадена компания, ако тя не им е платила за това. Второ, може да ги води стремеж за опазване имиджа на редакционна независимост. Но избягването на всякаква конкретика, свързана с бизнеса, достига абсурдни висоти. Давам за пример новината за скорошната интерактивна изложба на творби на Владимир Димитров Майстора, която според един тв канал се състои в „столичен търговски център”, докато тя беше в едно конкретно място и то се нарича Парадайз мол.  Да съобщиш за интересно културно събитие, като укриеш мястото на неговото провеждане, е безумие.

Когато преди няколко месеца оперната певица Ина Кънчева ми разказваше за своя проект „Вълшебната флейта”, тя сподели името на компанията, която го е подпомогнала финансово, с думите – едва ли ще го напишете, но аз все пак съм им благодарна. Ние, разбира се, го написахме, но не са много медиите, които отдават дължимото на подобни меценати. 

[[quote:1]]Тоталното медийно затъмнение на добротворителността води до големи загуби за цялото ни общество. Ако на дадена фирма й се налага да плати, за да бъде спомената, тогава защо да дава пари и за благотворителност? Защо да се стреми да прави нещо извънредно, интересно, и да печели сърцата на хората, като вместо това може да си пусне 30 секундния си спот в рекламния блок? Затова тук рекламната индустрия създава измислени и красиви светове, в които млади и приветливи хора се прегръщат в облаци от конфети, слънца и усмивки и се возят на карети. По телевизията.  За събития, културни проекти и други такива пари почти никога не остават. От което страда не само рекламната индустрия, страдаме всички.