Общество

Новите народни представителки

Този текст изразява лична позиция

Днес виждаме резултата от изминалите избори - новите народни представители пристъпиха прага на Парламента. Някои от тях за първи път влизат в тази легендарна сграда, други вече имат държавнически опит, но общото между всички е, че не са съвсем наясно какво ги очаква и с какво са се захванали. Не се знае колко дълго ще продължи животът на 46-ото Народно събрание и пред какви предизвикателства ще изправи и тях, и нас, но поне едно е сигурно - българите в страната и по света избраха личностите, на които предоставиха доверието си и сега всички се надяваме това да бъде оправдано.

Едно от безспорните предимства, произтичащи от факта, че пиша за независима медия е именно това, че мога да изразя личните си предпочитания и разсъждения, без да се съобразявам с неща като "редакционна политика", зад които често се крият финансови интереси и зависимости.

Тоест сега съвсем открито мога да заявя къде е отишъл моят глас и в каква посока са насочени надеждите ми. И имам право да се зарадвам открито, че има няколко нови народни представителки, в които чисто и просто аз вярвам. Вярвам в честността им, в мотивите им да се захванат с политика, в приоритетите, които са си начертали и дори в личните им качества, които според мен са гаранция за парламентарен успех и достойна политическа кариера.

Запознайте се с Елисавета Белобрадова, д-р Таня Андреева и Албена Симеонова - жените, които ще ме представляват в Парламента.

Има и още дами в редиците на новото Народно събрание, разбира се и вярвам, че сред тях също се отличават достойни, справедливи и работливи кадри, но аз ще спра фокуса си на тези три новоизбрани народни представителки, защото лично се усещам представена от тях, а и защото съм влизала в някакво взаимодействие с всяка от трите и съм изпитала неподправено уважение, дори респект.

Елисавета Белобрадова

За мен нейното присъствие в пленарна зала ще бъде истинско събитие. Съвсем искрено нямам търпение да се разфучи този ураган и да започне да вършее наред срещу всякакви несправедливости и недомлъвки. Тази жена е двигател с вътрешно горене. Не мога да си представя нещо да я накара да замълчи, когато знае, че е на страната на правдата.

Елисавета Белобрадова е по-известна като Letiashtata Kozzila Erato. Тя има много последователи във Фейсбук и е един от най-влиятелните гласове в мрежата, въпреки че сама неведнъж се е шегувала с определението инфлуенсър. Често използва влиянието си за общественополезни и благотворителни каузи, но в Народното събрание влиза по-скоро като социален предприемач и застъпник за много теми, които вълнуват жените, отколкото в качеството си на лидер на мнение.

Тя е съоснователка на сайта "Майко Мила" и фондацията, която стои зад медийния проект. Под названието "Оле Мале" се крие истинско социално бижу - това е платформа, която предоставя възможност за работа на майки на деца с увреждания. 

Белобрадова обеща, че ще се постарае да организира социален Коледен базар в сградата на НС, където ще се продават творенията на тези майки.

Иначе вече базарите на "Оле Мале" са традиционни, но не и в такъв мащаб. Със собствени сили и с много помощ от приятели и социално ангажирани непознати вече има къща в София, която е изцяло на разположение на майките от Фондацията, за да могат да работят и организират дейността си спокойно. 

Тези малки победи ме карат да вярвам, че в Парламента Елисавета ще бъде гласа на жените, който отдавна ни се искаше да се чува от трибуната. Иначе е завършила Девета френска езикова гимназия и Право в СУ. Майка е на 3 деца, но преди всичко е активен, много, много активен гражданин.

Впечатляващ е начинът, по който тя бе избрана за депутат. Аз лично не можех да гласувам за нея, защото не е в моя избирателен район. Без да е партиен член, а представител на гражданската квота, Елисавета Белобрадова беше в листата на "Демократична България" за 23 МИР на неизбираемата десета позиция, но всички желаещи да я подкрепят, можеха да го направят с преференция. Така и стана.

Тя дори се отличи като кандидата за народен представител, събрал най-много лични гласове от всички листи.

За нея преференциално са гласували 7805 души като за сравнение - лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов има 7301 преференции в 25 МИР, където попада родната му Банкя.

В програмата й се открояваха теми като равни права на жените и мъжете, подобряване живота на семействата с деца в България посредством образование, здравеопазване и превенция във всичките й форми – превенция на детската смъртност, превенция на домашното насилие, на агресията в училищата и на дискриминативното отношение към хората с увреждания. Място в образователната система за всяко дете, фокус върху профилактика, а не лечение, по-добро усвояване на вече наличните финансови ресурси за осигуряване на независим живот на хората с увреждания, работа за подобряване на тяхното образование и работна квалификация. 

Интересува се също от подобряване на родилната грижа, създаване и приемане на Закон за публичното набиране на средства по примера на страни като Чехия, Полша, Словакия и инвестиции в хората и частния сектор.

Не може да пропуснем целите й по отношение на насилието, базирано на пола. Белобрадова обещава да работи за създаване на Национална агенция за превенция и защита от домашното насилие, увеличаване на броя кризисни центрове с минимум 50%, с цел на територията на България да има минимум по един кризисен център в областен град и поставяне на фокуса върху образованието като ключов фактор за превенция на насилието, включително и на агресията в училище.

Пожелавам й кураж по пътя на реализацията на тези обещания и гарантирам, че ще следя с интерес работата й в 46-ото Народно събрание!

 

А коя е д-р Таня Андреева и защо мисията за Национална детска болница е по-реална, след влизането й в Парламента? На следващата страница...


Д-р Таня Андреева

Днес в Народното събрание влезе една достойна лекарка, специалистка по педиатрия и детска ревматология. Тя работи като консултант към детското отделение на УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" и като педиатър към групова практика. Лекар-доброволец е към център, подпомагащ деца и семейства от малцинствени групи.

В хода на кариерното си израстване е работила в две университетски болници, частна болница и групова амбулаторна практика, което й позволява да вникне детайлно в проблемите на здравеопазването, свързани както с превенция и профилактика, така и с лечението на заболявания в детска възраст.

За мнозина обаче, включително и за мен, д-р Андреева е позната като активист за изграждане на Национална детска болница, която да осигури възможно най-високия достижим стандарт на здравни грижи за българските деца.

Приела е тази кауза за своя лична битка още през 2017 г.

Вносителка е на предложения за промени в наредбата за специализация, които да подобрят условията за кариерно развитие и да допринесат за задържане на младите лекари в България. Активна участничка е в множество дискусии, конференции и кръгли маси за проблемите на детското здравеопазване в страната. Носителка на наградата "Златна ябълка – Герой на децата – 2018" на НМД за принос към благосъстоянието на децата, както и заедно с инициативата "За истинска детска болница" на подгласна награда "Човек на годината 2020" за принос към правата на човека и правозащитността.

Качествено детско здравеопазване и изграждането на Национална детска болница са мечта на поколения педиатри в България. Д-р Таня (както я наричат малките й пациенти) ще се бори за реализирането на тези мечти. Крайно време е детското здравеопазване да стане приоритет, и то не само на думи. Задържането на младите медици в България и решаването на кадровия дефицит са част от промяната на здравеопазването в страната, за които Д-р Андреева ще работи активно.

Ако гласувах по постоянен адрес, щях да пусна моя глас с преференция за нея, тъй като съм разпределена в 24 МИР, където тя беше в листата на "Демократична България" също от гражданската квота като Елисавета Белобрадова. Но и без моя персонален вот тя беше избрана с 3559 преференции, които я преместиха от пето на трето място в листата.

Нейните становища и публикации относно необходимостта от Национална детска болница са споделяни от хиляди потребители в социалните мрежи, намирали са трибуна и при нас, в материала "Една диагноза – четири болници" например. 

От това видео може да научите повече за д-р Таня Андреева от първо лице:

 

Коя е Албена Симеонова и защо е важно да има зелени народни представители? На следващата страница...


Албена Симеонова

Това е кандидатката, за която пуснах своя вот с преференция, тъй като избрах да гласувам по настоящ адрес. Албена Симеонова беше в листите за областите Плевен и Добрич като представителка на коалицията "Демократична България - Обединение" от квотата на Зелено движение. Дадох си сметка, че от 2014 г. всъщност гласувам за Зелените и то защото всеки път е с преференция, което ми дава възможността да подкрепя личност, на която наистина се доверявам. 

Албена Симеонова е предприемач в сферата на биологичното земеделие, потомствен лозар и дългогодишен производител на вино. Председателка е на най-голямата в България браншова организация на биоземеделци – "Биопродукти". Носителка е на национални и международни екологични награди.

Опитвала съм виното, което прави - страхотно е, а това е добър показател за дейността й във всяко друго направление.

Завършила е Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", специализирала е в САЩ. Доколкото земеделието е най-субсидирания отрасъл в ЕС, присъствието на професионалисти в Европарламента, и то такива, които са убедени реформатори, е от ключово значение. Цел на Албена е да затвори вратичките за прахосване на парите на европейските данъкоплатци към едри земеделци, които нямат практическа нужда от финансиране.

Според Албена Симеонова трябва да бъдат подпомагани малките стопанства, които произвеждат висококачествени и здравословни храни с висока добавена стойност. Защото е важно какво слагаме на трапезата, с какво храним децата си и как опазваме околната среда и биоразнообразието. Това ще гарантира диверсификацията на българското земеделие – животновъдство, овощарство, зеленчукопроизводство, биопродукти, пчеларство. 

Преди да приключи работата си 45-ото Народно събрание, в което тя също бе избрана за депутат, Албена внесе предложение за отпадане на мораториума за откриване на филиали на университети, касаещи медицинските специалности. Направи го, за да помогне на района, от който е избрана, тъй като болницата в Добрич страда от липса на медицински сестри и акушерки, а така общината ще има възможност да разкрие филиал на Варненския медицински университет.

"Ще се привлекат и задържат младите хора, които са много важен фактор за живота на града."

Така тя мотивира действията си и за мен е похвално, че макар и изключително краткия живот на предишния Парламент, моята кандидатка успя да свърши малко необходима работа. 

Зелените политики са важни са бъдещето на страната, както е важна и една от основните цели на Албена  - повече средства да отиват при семейните стопанства, които произвеждат висококачествени здравословни храни, а не при едрите земеделци, които нямат практическа нужда от финансиране. Ще следя всяка нейна политическа стъпка, защото искам да видя реалните последствия от доверието и очакванията, които съм заявила, гласувайки.  

Запознайте се по-добре с Албена Симеонова от това интервю с нея:

 

 

8 жени министърки в кабинета на ИТН и българи с македонец в Космоса