Любов и други бедствия

Новият тренд във връзките - уикенд брак

Противно на схващането, че от такъв тип живот повече се затрудняват мъжете, всъщност те споделят, че се чувстват много по-добре сами.

Новият тренд във връзките - уикенд брак

Щастливите двойки имат нужда от време заедно, но и за дейности по отделно

Съвместният живот вече не е толкова важен за брака. Днес уважението на нуждата от пространство и кариерно развитие е по-важно за любовта между партньорите. Този тип нови отношения могат да бъдат забелязани във всички краища на света и в различни професии, в които единият от двамата пътува често или работи на друго място.

Не е учудващо, че днес има двойки, които никога не са живели заедно. Те имат деца, семейства и наглед добри отношения, но прекарват времето си заедно само през уикендите и в почивните дни. Нещо повече – за младите днес тази формула е все по-приемлива и поносима, а и се намира за по-здравословна за любовта, която се запазва по-дълго в състояние на копнеж.

В Япония всяко 4-то семейство възприема този семеен модел, отбелязва Би Би Си. Противно на схващането, че от такъв тип живот повече се затрудняват мъжете, всъщност те споделят, че се чувстват много по-добре сами: много по-лесно организират служебните си ангажименти и могат да работят по-дълго извън работно време, което им носи повече финансови приходи. А тези пари после с радост харчат със семейството през уикенда. За жените пък не е изключение да отглеждат сами децата си, а малките да виждат баща си само събота и неделя.

Едно от предимствата на уикенд отношенията е, че всеки може да изгради свой собствен начин на живот без натрапва своя на партньора или да изисква той да се съобразява със странни и неприятни правила. Така например мъжете споделят, че се справят отлично с правенето и понякога сами си правят лесна вечеря – яйца и салата, но в повечето случаи се хранят навън.

Майките пък водят и взимат децата от градина или училище и имат повече време за себе си, вместо да полагат грижи и за съпруга си.

Мъжете споделят, че се чувстват много по-уверени да развиват кариерата си, а жените – да отглеждат спокойни деца в спокойна обстановка. Така отношенията през уикенда са обърнати изцяло към двойката и за това какво искат да правят заедно встрани от битовите задължения.

Силният пол споделя, че понякога изпитват чувство на вина, че не са пълноценни партньори, както жените биха искали и, че не могат да осигурят ментална и емоционална подкрепа на децата в моментите, когато те имат нужда от бащите си. Въпреки този модел е все по-възприеман и в САЩ, и в Европа, където работата на мъжете може да е далече от дома.

Жените пък определят себе си като по-финансово независими за това как и колко да харчат за себе си и децата. И двете страни определят, че този тип на партньорски отношения възпитава уважение към личността на другия.

 

Още за партньорските отношения, които се променят