Общество

Няколко прости правила за справяне с коронавируса

Препоръки от медицинско лице

Няколко прости правила за справяне с коронавируса

д-р Стойчо Кацаров. Снимка: 24chasa.bg

Втората вълна на коронавируса връхлетя света с пълна сила – за последното денонощие у нас броят на новите случаи е почти 4000, а починалите са 46. Ето защо е важно да спазвате няколко прости правила за справяне със ситуацията. Представя ни ги Д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център защита правата в здравеопазването и бивш зам.-министър на здравеопазването.

Коронавирус с име SARS-CoV-19 има и това не е конспирация, пише той. „Той не е нито единственият, нито първият такъв вирус, с който се срещаме. Разпространява се подобно на грипа, леталитетът е малко по-голям и най-застрашени са възрастните хора. Като всяка друга инфекция, която се разпространява по въздушно-капков път и тази не може да бъде спряна. Разпространението ѝ може единствено да бъде забавено. Смята се, че разпространението ще спре, когато между 40 и 60% от населението развие имунитет.“

Според лекаря, ако все още не сте преболедували вируса, съществува около 50% шанс да се срещнете с него преди епидемията да затихне. Не може да се каже предварително как ще протече заболяването, затова е важно да реагирате адекватно. Д-р Кацаров смята, че няма нужда да правите нищо специално. „Хранете се, както го правите обичайно. Няма да навреди, ако добавите в менюто малко повече плодове и зеленчуци, но най-важно си остава приемането на разнообразна храна. Разгара на епидемията не е най-подходящото време за различните диети.“, категоричен е той.

Казва още, че двигателната активност е полезна винаги, а в сегашната ситуация още повече. Призовава и да ограничете контактите с много хора – „Ако можете да пропуснете сватби, погребения и други битови събирания, направете го. Научете се да пазарувате по-рядко в по-големи количества. Избягвайте градския транспорт при възможност, като пътувате с кола или ходите пеша. Ако не е възможно, вижте дали можете поне да избегнете използването на градския транспорт в час пик, когато има най-много хора. Носете маска, когато сте на закрито или сред много хора в непосредствена близост, мийте си ръцете с вода и сапун, когато се прибирате в къщи.“

Д-р Кацаров отбелязва, че не е нужно предварително да вземате никакви лекарства или хранителни добавки, защото ако се храните рационално, организмът ви вече си е осигурил необходимите количества витамини и микроелементи. Призовава и да не се запасяваме с антибиотици, защото е безсмислено.

„Антибиотиците не понижават температурата. Те не влияят на коронавируса, както и на останалите вируси. Могат да са ви полезни при бактериална инфекция, но няма антибиотик, който да убива всички бактерии, нито бактерия, която да е чувствителна на всички антибиотици. Приемането на антибиотик е ефективно само след определяне на причинителя на заболяването, което може да стане клинично, а най-добре след антибиограма. Тъй като не можете да бъдете сигурен нито дали ще развиете бактериална инфекция, нито какъв ще е причинителят, то вероятността да се запасите с подходящия за случая антибиотик е минимална, поради което и предварителното закупуване е безсмислено. С безразборното приемане на антибиотици можете само да създадете резистенти щамове на бактериите, които после да убият вас или хората, на които ще ги предадете.“

Следва на другата страница...


Лекарят припомня още, че наличието на кашлица и дори пневмония не е показание за влизане в болница. Те могат успешно да се лекуват пневмонията и в къщи, където условията най-вероятно ще са по-добри отколкото в болницата. Там има и риск да се заразите с друга инфекция от останалите болни.

И най-важното – не се паникьосвайте. Не се страхувайте, че може да се заразите, защото така или иначе с 50% вероятност това може да се случи, а 99.7% от всички заразени с коронавирус преживяват инфекцията, допълва д-р Кацаров. Не се паникьосвайте, ако получите симптоми на заболяване, защото то, с много голяма вероятност, ще протече леко, по начин, подобен на прекараните в миналото грипни и други вирусни инфекции. Не се страхувайте дори и да се наложи да влезете в болница, защото шансът ви да оздравеете продължава да е много висок – 93% от хоспитализираните с Covid-19 пациенти оздравяват.

Паниката, свързана с разпространението на коронавируса, може да бъде по-опасна от самия вирус. Паниката може да има не само психологически и финансови последици за вас, но и да влоши здравословното ви състояние, особено ако занемарите наблюдението и лечението на различните хронични заболявания и състояния, които имате.

 

Кои са учените, разработили ваксината срещу Covid-19?