Общество

Нямало асфалт на Езерата. Само чакъл.

И защо директорът на Национален парк "Рила" влезе в обяснителен режим?

Нямало асфалт на Езерата. Само чакъл.

Преди няколко дни в социалните мрежи гръмна новината, че пътеките за туристи в природен парк "Рила" вече са готови и са асфалтирани. И директорът на Национален парк "Рила" Красимир Андонов отново влезе в обяснителен режим.

"Не е полаган асфалт на пътеките в района на Седемте рилски езера, заяви в медиите. Появилите се информации, че пътека край езерото Бъбрека е била асфалтирана са неверни. Към момента в района са преустановени всички дейности, изпълнявани по проект на парк „Рила” за реновиране на пътеките на Седемте рилски езера по заповед на министъра на околната среда и водите Емил Димитров." 

Оказа се, че Димитров все пак е радетел на природата, въпреки скандалния спрян проект. "През летните месеци в планината се качват хиляди хора от цял свят и наши съграждани, които искат да се докоснат до природата и да се радват на красотите на национален парк. Не може да продължаваме да допускаме достъпът до езерата да се превръща в офроуд полигон, източник на нерегламентирани печалби и дейности и умишлено съсипване на природата", заяви министърът преди броени дни. 

Поводът за тази загриженост на Димитров е достъпът на джипове до Рилските езера. Според него не можело заради печалбата на 20 души да се съсипва природата, а всички останали да наблюдават отстрани. Време било община Сапарева баня да упражни правомощията си в качеството на местна власт, която стопанисва парка. И да спре офроуд транспортирането в района. 

И аз така мисля. Няма място за превозни средства в планината. Но не спирам да се питам защо тогава се строят чакълени пътеки там? За да можем да спрем джиповете и да ги сменим с други автомобили? Защото съвсем между другото, докато се възмущаваше от джиповете, министърът обяви, че съвсем скоро се подновява проектът за реновирането на пътеките...

Както ние, Момичетата, писахме преди време, историята започна с тежка техника в района на Бъбрека. В проекта на "скромна" стойност от 11 милиона лева е заложен строеж на планински пътеки, а целта е туристите да ползват само тях, а не алтернативни маршрути. Въпреки че няма екологична оценка, има министерско становище, че проектът отговаря на екологичните норми. Според директора на Националния парк "Рила" ставало дума за рехабилитация на увреден район, а не за строителство. От думите му се разбра, че основните пътеки ще бъдат покрити с чакъл и са планирани прегради от дърво. 

 

Хейтминутка: Ка̀жи, баба, тенкю!