Общество

„Нямаш ваксина – нямаш работа“

Ваксината е избор, работата е нужда

„Нямаш ваксина – нямаш работа“

Снимка: v-3-5-N-a/Pixabay

От днес т.н. „зелени коридори“ отново са отворени,  а с тях и възможността всеки желаещ да се ваксинира, дори да не попада  целевите групи на фази I – IV от ваксинационния план на правителството. Свободното ваксиниране обаче донесе със себе си нови условности – в някои компании у нас работодателите започват да изискват от служителите си да се ваксинират, особено ако работата им включва срещи с хора всеки ден. 

Такава е сферата на ресторантьорите, но ръководствата на Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията заявиха, че няма да дават каквито и да било предимства за служители с ваксини. „Смятаме, че това е лично решение на всеки един български гражданин и ние нямаме намерение да заемаме страна „за" или „против" масовата ваксинация“, посочиха от организациите преди няколко дни. Все пак заявиха, че биха съдействали на служителите си, които желаят да получат информация или помощ по тази тема.

Вече ви разказахме за хаоса в прословутата трета фаза на ваксиниране, където попаднаха мобилен оператор, банка и хипермаркет. Появи се информация дори за налагане на ултиматуми – служителите, които не искат да се ваксинират са застрашени от намаляване на работата с 50%, което съответно се отразява и на заплатата.

Нормативно работодателят няма право да задължава служителите си да се ваксинират, защото ваксините, макар и препоръчителни, нямат задължителен характер. Те не са в обхвата на наредбата за заболявания, които са критерии дали можем да започнем определена работа, обясни специалистът по медицинско право Мария Петрова в ефира на NOVA.

„От нормативна гледна точка има уредба, която изрежда заболявания, заради които някои професии не могат да бъдат практикувани. Ако работодателят настоява ваксинацията да се случи, първо трябва здравословното състояние на служителя да го позволява, трябва и неговото съгласие. Ако здравословното състояние не е подходящо то да бъде ваксинирано, разбира се, служителят може да откаже”, заяви адв. Петрова.

Подобен казус не възниква само у нас – в Германия темата също е широко дискутирана. Анна Тюнис-Бамбалска, адвокат в Мюнхен, уточнява, че ако работодателят изисква да се ваксинирате, това би означавало промяна на условията по вашия трудов договор, тъй като при започване на трудовите ви правоотношения това не е било изискване за заемането на длъжността.

„Промените в договора между страните са напълно допустими в рамките на договорната свобода, доколкото те са съгласувани и всяка страна е съгласна с тях. В обратния случай, едностранна промяна на трудовия договор не е позволена, освен в изрично регламентираните от закона случаи. Задължителната ваксинация, изисквана от работодателя, би била такава едностранна промяна на трудовия договор и е необходимо Вие да дадете съгласието си“, пояснява адв. Тюнис-Бамбалска.

Ако в Германия работодател заплашва свой подчинен, че ще го уволни, ако не се ваксинира, то той ще трябва да обоснове необходимостта от уволнението пред трудовия съд. „В конкретния случай, работодателят ще трябва да докаже, че не е възможно да наеме или да задържи служителя без ваксинация, да докаже, че употребата на маски, спазването на дистанция и всички други мерки за безопасни и здравословни условия на труд не са достатъчни, че ваксинацията е абсолютно необходима и очакваната полза не може да бъде постигната по друг начин, което би било изключително трудно. Подобна промяна в условията също може да бъде обжалвана. Все пак ваксинацията винаги представлява намеса в телесната неприкосновеност и е индивидуално решение на конкретния човек“, казва още адв. Тюнис-Бамбалска.

„В закона е предвидено само, че не може да бъде принуден да се ваксинира човек, който има противопоказания. Теоретично не е изключена възможността да се въведат задължителни ваксини, но това е предмет на законодателната власт“.

Същия правен казус се дискутира и във Великобритания... Прочетете на следващата страница


Във Великобритания изискването също е факт за няколко компании, затова и там възникна правен казус. Британският министър на правосъдието Робърт Бъкланд  заяво, че „може да е законно компаниите да настояват новия персонал да бъде ваксиниран като условие за тяхната заетост“. Според него обаче е малко вероятно шефовете да накарат съществуващите работници да имат ваксини по настоящите си договори. Според Даунинг Стрийт е „дискриминационно“ изискването хората да бъдат ваксинирани, за да запазят работата си.

Все пак някои фирми са категорични, че няма да наемат нови работници без ваксина. В интервю за ITV в сряда правосъдният министър поясни, че изискването на теория може да бъде възможно, ако това е записано в договорите им. „Въпреки това работодателите вероятно ще трябва да предприемат правни действия, ако съществуващ персонал откаже такова нареждане“, добави Бъкланд.

И макар това да е нарушаване на правото на личен избор, някои подкрепят идеята с две ръце – „Изглежда съвсем логично хората, които се грижат за други хора, да правят всичко възможно, за да не убият някого случайно, точно както хирурзите трябва да се тестват за хепатит, за да защитят своите пациенти. Но ако медиците могат да бъдат притиснати да избират между ваксина и работа, тогава какво да кажем за шофьорите на автобуси, фризьорите или търговците, които влизат в домовете на хората?“, пита журналистът от The Guardian Габи Хинслиф.

“Специалистите в областта на здравеопазването имат професионално задължение да получат ваксината, но те са специален случай и на работодателите в по-широк смисъл не трябва да се предоставят безпрецедентни правомощия за принуда, с които може да злоупотребят”, пише още Хинслиф. „На никого не трябва да се отказва обществена услуга – училище, да речем, или преглед при зъболекар – поради липса на ваксинационен сертификат. Но никой от нас няма божественото право да отиде в кръчмата, да се качи на самолет или да излезе на вечеря и онези, които умишлено излагат другите на риск, трябва да приемат, че асоциалните избори могат да имат последствия.“

 

Уроците на Covid-19, които не трябва да забравяме