Общество

Общопрактикуващите лекари: "Още няма алгоритми за работа в условия на грип и ковид"

В София няма кабинети за Covid-19

Общопрактикуващите лекари: "Още няма алгоритми за работа в условия на грип и ковид"

Повече от половин година мина от началото на пандемията, а лекарите нямат яснота как да действат при симптоми, наподобяващи тези на Covid-19. "Още нямаме изготвени алгоритми за работа в условия на грип и пандемия. Личните лекари нямат указания, конкретно насочени към тях. В Пловдив има разкрити кабинети за Covid-19, а такива в София няма", каза за Bulgaria ON AIR председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов.

Той е категоричен, че София е голям град и трябва да се помисли поне за по един кабинет на община. GP-тата, въпреки че работят на първа линия, не разполагат със защитни дрехи. И въпреки че рискът за медиците е голям, не по-малък е и за пациентите, които могат да се окажат в едно помещение със заразен. По думите на Миндов в тези кабинети трябва да бъде предлагано пълно обслужване и ясно и точно да се преценява състоянието на пациента. Разбира се, недостигът на медици може да доведе до организационни трудности при отварянето им. Миндов е категоричен, че общопрактикуващите лекари са пренатоварени в момента, така че е немислимо да се разчита именно на тях в тези кабинети. 

Той отбеляза, че при срещата с главния държавен инспектор доц. Ангел Кунчев общопрактикуващите лекари са поискали да могат да издават електронни направления за безплатни PCR тестове на пациенти със симптоми на коронавирус. 

"Вирусът е многолик. При всеки човек се проявява различно. Ние искаме да няма лимит на тези PCR тестове. Имаме разбиране и уверение, че трябва да можем да завършим диагностичния процес. Има хора, които ще злоупотребят, но те ще са малък процент", смята председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари.

Колкото по-бързо се случат тези кабинети, толкова по-добре. В момента се очаква и втора доставка на противогрипните ваксини, като предимство за ваксинация имат хората над 65 години. До седмица-две трябва да бъдат получени при общопрактикуващите лекари, а интересът към тях тази година е завишен. 

 

Втора вълна на коронавирус в Европа: кои страни отбелязват ръст в заболелите?