Общество

Очаква ни "строг, но либерален" локдаун

Всички социални занимания са спрени, без театрите на 30% и църквите

Очаква ни "строг, но либерален" локдаун

Photo by Tim Mossholder from Pexels

Строг, но либерален локдаун за три седмици, така беше определена новата реалност, която ще бъде факт за нас от петък вечерта до 21 декември. Петък ще бъде учебен ден, но последния в присъствена форма за тази година. Новото, макар и частично затваряне на държавата е факт, потвърдиха на брифинг, свикан в Министерски съвет от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, министъра на икономиката Лъчезар Борисов, министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и членове на НОЩ. Мнението на генерал Мутафчийски е недвусмислено, той смята, че трябва да се намалят до минимум контактите между хората за период от 3 седмици.

„Трудно решение на правителството, но не мога да спестя благодарността си за това навременно решение. Навременно, защото щаба и министерството на здравеопазването следят много зорко какво се случва в страната и в света по отношение на заболеваемост и смъртност.“

Генералът и министър Ангелов по отделно обърнаха внимание, че времето на частичния локдаун е много добре преценено, защото така българите да посрещнат здрави и живи светлия семеен празник Коледа, но и ваксините срещу Covid-19. 

"Всичко, което не е забранено е разрешено."

Така Костадин Ангелов определи накратко мерките. Ето какво "не може":

Забраняват се всички присъствени образователни дейности - ясли, детски градини, училища, извънкласни дейности, организирани групови занимания, университети. 

Спира се дейността на фитнесите и спортните зали, както и на всички заведения и ресторанти, освен за доставка и поръчка за офиса и вкъщи. 

Всички културни, развлекателни и социални занимания са спрени, без театрите при заетост на седалките до 30% от капацитета, използване на предпазни маски и спазване на дистанция от поне метър и половина. Достъпът до религиозните домове - църкви, джамии и т.н. няма да бъде ограничен.

Забраняват се семейни събирания и тържества от частен характер за повече от 15 човека.

Магазините в моловете затварят врати, освен хранителните и аптеките, но дейността на малките квартални търговски обекти няма да бъде ограничена.

Забранява се още достъпа до казина и игрални зали, свикването на конференции, ходенето на екскурзии.

Няма да има вечерен час в нито един град и в нито една сфера на дейност. Няма - слава Богу - забрана за посещение на паркове и градини. 

"Не става въпрос за затваряне по домовете, никога не е ставало въпрос за това. Целта е да се намали нивото на заболеваемостта", подчерта Мутафчийски. 

Той даде за пример държави като Белгия, Франция, Испания, които са ограничили разпространението на Covid-19, налагайки идентични ограничения.

"Училищата, моловете, ресторантите, нощните заведения, фитнесите и други са най-рисковите места."

Освен, че контактите между хората водят до заразяване, генералът обърна внимание, че трябва да помислим и за здравната система, за това как да й се помогне да удържи на натиска, който става все по-непосилен.

"Имаме достатъчно болнични легла, но намалява броя на медицински екипи, които могат да се грижат за тях. Те се заразяват, както и останалите български граждани. Както и да укрепваме здравната система, няма как да заменим живата сила."

Вероятно като контрапункт на протестите на пострадалите бизнеси и доходи на хората, генерал Мутафчийски подчерта, че човешкият живот е абсолютната ценност, от която трябва да се водим. Независимо какви са другите щети.

"Най-добрите ни приятели в момента са тези, с които не се срещаме."

Това беше донякъде ироничното обобщение на Доц. Ангел Кунчев, който изтъкна, че няма отговорно правителство, което да остане безразлично към данните за заболеваемост и смъртност в Европа, както към показателите на родна територия.