Общество

Още една страна разреши употребата на марихуана

С 8 на 3 гласа съдът определи настоящата забрана на употребата на марихуана за противоконституционна.

Още една страна разреши употребата на марихуана

снимка: pexels/ Sharon McCutcheon

Върховният съд на Мексико декриминализира употребата на  марихуана за удоволствие от възрастни, като определи настоящата забрана за противоконституционна.

С новото решение пълнолетните в Мексико ще могат да кандидатстват в здравното министерство за разрешение за отглеждане на канабис и ще получат втзможност да го употребяват с цел развлечение. Според приетото решение на висша инстанция, мексиканците ще могат да носят в себе си до 28 грама и да отглеждат до осем растения в дома си за лични цели. Пушенето му на публични места и пред деца остава забранено.

Нищо не се споменава обаче за продажбата на канабис. Ако направим кратка справка с историята, наркотиците са свързани с обществата от дълбока древност. В съзнанието на всеки изниква картина на оракули и шамани в миналото, на които им се е явявало Божество и те са общували с него.

Тук идва логичният въпрос доколко е издържана тезата, че марихуаната трябва да бъде нелегална, а алкохолът и цигарите са легални. В съвременната действителност все по-усилено започват да изпъкват закостенялостта и архаичността на идеи, които вече не са приложими. Като нелегалната марихуана например.

През 2013 г. Уругвай стана първата страна в света, която легализира отглеждането, използването и продажбата на канабис. Легализацията в Канада и САЩ създаде пък пазар за милиарди. В цяла Европа вече могат да бъдат открити магазини, които предлагат продукти с канабидиол за подобряване на настроението, повишаване качеството на съня и намаляване на тревожността.

У нас нещата са на другия полюс - България остава извън CBD индустрията. Предразсъдъците към растението са водеща причина за неприемането. Законът в България третира стъблото и семената на конопа като техническа култура, а листата и цвета като марихуана. Именно в листата и цветовете се съдържа съставката тетрахидроканабинол, която се възприема като дрога, а заради негативното отношение към нея, българските земеделци нямат възможността да се възползват от най-скъпата част на растението. Конопените семена в козметиката у нас са позволени с уточнението, че не са семена марихуана, каквато е честата заблуда. 

Шансовете България да промени мнението си по отношение на канабиса са минимални. Остава въпросът дали забраните и сегашната политика са адекватни на света, в който живеем.

 

Канабисът вече не е "опасен наркотик"