Общество

Още ученици се връщат в клас, но проблемът с НВО и матурите не е решен

Ротациите продължават, както и недоволството срещу тях

Още ученици се връщат в клас, но проблемът с НВО и матурите не е решен

Снимка: Wokandapix/Pixabay 

Шестокласниците и единайсетокласниците се връщат към присъствено обучение седмица по-рано от планираното.Това се случи след заповед на министъра на здравеопазването в оставка. 

Така учениците оставят таблетите и компютрите и се връщат да учат в клас от днес, 10 май, вместо от 17-и. От новата учебна седмица три класа нямат възможност за присъствено обучение, а заедно с 6 и 9 клас, в класните стаи ще бъдат 5, 9 и 12 клас. В края на седмицата обаче приключват окончателно занятията за зрелостниците.

За 17 май е предвидена нова ротация – 5 и 9 клас преминават онлайн, а в училищ се връщат 7, 8 и 10 клас. Най-малките - до 4 клас, продължават да учат присъствено.

Противниците на ротационния принцип

Много родители и учители не спираха да роптаят срещу системата за ротации на класовете. Има и коментари, че много деца няма да разпознаят своите съученици, защото не са ги виждали с месеци и ще са загбравили как да общуват по между си. Най-ощетени от ротациите са шестокласниците, които за цяла учебна година нямат пълен месец в клас.

Нима те са "най-опасните хора в страната"?

Трябваше ли да ги държим като заложници пред екраните, докато в почти всяка друга сфера животът се връща към нормалния си ритъм? А какво ще се случи с матурите и с Националното външно оценяване?

"Най-близко предстои държавният зрелостен изпит, ако някои от учениците се разболеят, имаме и втора матура – през август –септември. Към настоящия момент учениците, които са контактни на болни с коронавирус, съответно карантинирани, могат да се явят на държавен зрелостен изпит, след като представят отрицателен PCR тест и да бъдат в самостоятелни зали до 5 души", посочи пред bTV Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието в София.

Според нея Националното външно оценяване за 7. клас е след повече от месец и при променена епидемична ситуация е възможно всички ученици да са присъствени.

Триста и три училища ще имат удължена учебна година.

Те са се възползвали от предоставената от просветното министерство възможност да се занимават с проектни дейности в продължение на три седмици вместо да преподават учебния материал. В останалите около 80 на сто от учебните заведения, където се е учило нормално, няма да се налага това, заявиха от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" в петък.

Какво ще се случи с матурите и НВО?

Профсъюзът също така настоява всички ученици да се върнат в клас, а при случаи на заразени с коронавирус да се подхожда диференцирано. Искат също така да отпадне външното оценяване за четвъртокласниците.

"Относно спекулациите за удължаване на учебната година, следва да се изясни, че в края на 2020 г., МОН даде възможност училищата по желание да се занимават с "проектни дейности", вместо да преподават учебния материал. Това решение не беше обсъдено със социалните партньори, следователно не беше най-добрата стратегия. 303 училища, които избраха три седмици да не учат през миналата година, разбираемо ще бъдат с удължена учебна година, за да предадат целия учебен материал", посочват от синдиката.

Синдикатът "Образование" ще следи стриктно и ще предприема дисциплинарни производства към училищни директори и началници на РУО, които се опитват да удължават учебното време извън регламента на МОН.

"Учениците учиха упорито при по-трудни и специфични условия и не е добро педагогическо решение насилствено да им се отнема от ваканцията", се казва в позицията на профсъюза, цитирана от Mediapool.

Според него е крайно време всички ученици да се върнат в училище и при поява на заразени ученици или персонал да се прилага диференциран подход.

В позиция от синдиката за завършването на учебната година се казва още, че "за съжаление, учениците от 5 до 12 клас, които учиха предимно в обучение в електронна среда от разстояние, бяха жертва на ситуацията, като бяха лишени от възпитателната роля на социалните контакти с учители и ученици, бяха в плен на политически решения, а психологическите и физически вреди ще се поправят с месеци и години".

Синдикатът отбелязва, че МOН не се е произнесло дали да се вслуша в предложението да преосмисли трудността на матурите и НВО.

За тях засега решението е да се провеждат в редовна форма, без редуциране на учебния материал. Според образователните експерти не е късно и трябва да се отмени Националното външно оценяване в четвърти клас. Това е мнението и на близо 90 процента от участвалите в проучването на синдиката.

 

Оксфорд: Децата не са научили нищо през изминалата година