Общество

От 2100 г. лятото ще продължава шест месеца

Лятото може да стане половин година

От 2100 г. лятото ще продължава шест месеца

снимка: Pixabay/ Adamkontor

Лятото винаги е бил любимият ни сезон. Какво би станало обаче ако най-топлият сезон продължава половин година? Със сигурност това твърдение би предложило повече възможности, отколкото благоразумие. Според изследвания, ако не се вземат сериозни мерки в борбата с изменението на климата, до края на този век лятото може да продължава половин година.

Според проучване на учените, през последните 60 години летният период по света се е удължил средно със 17 дни. "Лятото става все по-дълго и по-топло поради глобалното затопляне, а зимите стават все по-кратки и по-топли", казва климатологът Юпин Гуан, цитиран от Си Ен Ен.

Без съмнение, идеята за по-дълги лета може да звучи като идеалната почивка или прекарване на значително време на открито, но този удължен сезон може значително да повлияе както на нашето здраве, така и на околната среда и земеделието.

Ако това се случи, болестите, пренасяни от комари например, ще станат по-широко разпространени, a сезонът на алергии най-вероятно ще се удължи значително. Червената лампичка вече отдавна сигнализира, че ако не се направи нещо по отношение на емисиите на вредни газове и не се забави процеса на глобалното затопляне, до края на този век лятото може да продължи поне половин година. В момента се наблюдава как пролетта и лятото започват по-рано, докато есента и зимата настъпват със забавяне. През периода 1952-2011 г. продължителността на лятото се е увеличила от 78 на 95 дни, а тази на пролетта, есента и зимата е намаляла съответно от 124 на 115, 87 на 82 и 76 на 73 дни – се казва в изследването.

Ако продължаваме да водим същия начин на живот, надвисналата опасност заплашва до края на века пролетта и лятото да започват един месец по-рано от 2011 г., а есента и зимата - около половин месец по-късно, което ще донесе през 2100 година лято с продължителност около половин година, а зимата ще бъде по-малко от два месеца.

 

"Кенчета за бъдеще" - вече не събираме само капачки