Знаете, че в нашата традиция се преплита вяра и суеверие. Класика в жанра е православни християни да изпълняват всевъзможни ритуали – например да гадаят каква ще бъде годината по състоянието на „яйцето за Христос“ от миналата. Нашите празници винаги са били изключително смесени от тази гледна точка, но това ги прави сякаш земни и човешки, не сме сковани в канона на църквата и това има своя чар.
Така че, човек може да се чувства добре и просто да обикаля църквата на Великден с приятели, а после да си хвърля черупките от яйцата по асфалта... Но ако все пак иска да знае повече за това какво и най-вече защо се прави в трите дни от петък до неделя?
Разпети петък
Велики петък, известен още като Разпети петък, е денят, в който е разпнат Иисус Христос. Сам се е принесъл в жертва, за да изкупи греховете на всички ни. В църквата се отслужва литургия – нарича се още Вечерня – когато се споменават именно страданията на Христос, смъртта и погребението му.
Ако сте постили, на този ден не се пие и вода. Ако сте суеверни, не бива да работите. Всичко, което се случва за християните в този ден, е съпреживяване на страданията на Спасителя. Вечерта отидете на службата, облечени като за погребение, носете и цветя. В църквата ще видите сцената на гроба на Иисус, а на престола е поставена плащаницата, която представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Свещеникът ще го изнесе навън, за да обиколят вярващите един път църквата, сякаш на погребение.
На практика в петък през целия ден не се минава „под масата“, а под плащаницата. Минаването под нея символизира и погребението на човешките грехове. Израз е на смирението и скръбта пред гроба на Христос, но и на благодарност за изкуплението. На всеки, минал под "масата", свещеникът дава здравец.
Велика Събота
Последният ден от страстната седмица е тъжен, защото на него Света Богородица е оплаквала сина си (както и жените, носещи мирото). Положен в запечатан гроб с охрана, той слиза в ада, за да освободи библейските пророци и праведниците.
Вечерта в 8 часа започва литургия. Това е часът, в който трябва да сте там, облечени „като за църква“, т.е официално. Носете и козунак, и яйца.
Кулминацията ще настъпи в полунощ. Загасят се всички светлини и свещи. В олтара се запалва новата свещ, донесена от