Общество

От Спешна помощ са против разхлабването на мерките

"Чувстваме, че сме на границите на възможностите си"

От Спешна помощ са против разхлабването на мерките

Снимка: Luis Melendez/Unsplash

През изминалото денонощие е достигнат черен рекорд по заразяване с Covid-19. Отчетени са 5176 нови случая на коронавирус при направени 20 455 теста, тоест положителни са 25,3% от изследваните. Със 155 починали за изминалите 24 часа страната ни прехвърли прага от 13 000 смъртни случая на хора с Covid-19 и общият им брой вече е 13 068. 

От началото на пандемията в България през март 2020 г. насам общо 338 426 са потвърдените случаи. Това показват данните от Единния информационен портал. Броят на приетите в болница продължава да расте и към днешна дата има 9 811 хоспитализирани, но този на хората в интензивни отделения отчита лек спад спрямо предходните 24 часа и към момента е 748.

Най-много новозаразени има в София – 1321, следват Пловдив и Варна. Обществена тайна е фактът, че много хора изобщо не се тестват, а също изкарват болестта, което значи, че цифрите са занижени и реалния брой заразени е много по-голям.

Не е изненадващо, че в подобна ситуация от Спешна помощ призовават да не се разхлабват ограничителните мерки

"За съжаление в Спешните отделения не усещаме ситуацията под контрол. Вълната от заразени пациенти става все по-висока и по-висока. Това е един сериозен наплив от хора, които са с коронавирусни инфекции. Част от тях са с доста напреднала дихателна недостатъчност. Това са хора, които се нуждаят от легла с кислород, а те свършват много бързо." Това заяви в ефира на NOVA д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ.

"Чувстваме, че сме на границите на възможностите си. Вълната е все така висока", посочи Кателиева.

320 са били повикванията към Спешната помощ в София само за една нощ – понеделник срещу вторник. Това съобщи директорът на ЦСМП – София Георги Гелев. От тях 67 са били за коронавирус, 25 пациенти са хоспитализирани.

През деня пък към Спешната помощ в София е имало близо 500 повиквания, от които 110 са били за коронавирус. 35 пациенти са откарани в болница. За същото денонощие в Пловдив от Спешна помощ са отговорили на общо 236 случая, от тях 44 свързани с Covid-19.

В много общини болниците са претоварени. Сред тях са Русе, Ямбол, Пазарджик, Кюстендил. Дали отварянето на повечето затворени бизнеси и на детските градини ще доведе до покачване на лежащо болните? Отговорът на математиката е "Да".

Лесно може да стигнем 12 000 – 15 000 хоспитализирани в следващите няколко седмици, ако отворим. 

Това прогнозира пред БНР математикът Лъчезар Томов по повод разхлабването на мерките. Затварянето не е абсолютно неизбежно, но трябва да има такъв процент спазване на стандартните мерки, както е в Сингапур или Япония, за да го избегнете или да го отложите максимално, поясни математикът и допълни, че в България имаме около 40% спазване според индекса на Оксфорд.

По негови думи болничната система и сега е капитулирала, защото има по една интензивна сестра на 20 – 30 души. Той изтъкна, че сега има повишена смъртност, която е доста над официалната.

Томов бе категоричен, че няма как психическото здраве да е за сметка на физическото. Експертът поясни, че по време на експоненциален ръст, какъвто отново има в момента, ваксинирането е неефективно. Той обаче заяви, че хората трябва да бъдат убеждавани да се ваксинират, защото ако рисковите групи бъдат имунизирани по-бързо, натискът над болниците ще намалее.

 

Ресторантьорите към Щаба: "Сега иcĸaтe дa ни oтвopитe нacилa"