Общество

¼ от украинците вече са бежанци по света

Полша и Молдова поискаха помощ от ЕС заради огромния брой украински бежанци на тяхна земя

¼ от украинците вече са бежанци по света

Бягащи украинци от войната стискат паспортите си и надеждата си
Снимка:Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Над 10 млн украинци са напуснали домовете и родината си заради руската военна инвазия, сочат данните на Върховния комисар за бежанците към ООН. 4 млн цивилни, основно жени и деца, са избягали в съседни страни, а други 6,5 милиона души са разселени във вътрешността на Украйна в различни провинции.

Къде се крият хората в Украйна?

Данните на ООН се основават на изследване, проведено от Международната организация по миграция (МОМ) между 9 и 16 март.  От организацията изчисляват, че повече от половината от хората, които са вътрешно разселени, са жени и много от тях се считат за изключително уязвими, защото са бременни, имат различни увреждания или са жертва на насилие.

Какво се прави за хората, които бягат от войната вътре в Украйна?

ООН и още някои организации за оказване на международна помощ, казват, че помагат, където е необходимо и възможно. Това включва разпределяне на пари за хората за основни нужди като храна и подслон, доставка на помощи и стоки от запад на изток, включително храна и брезенти за временен подслон, осигуряване на сгъваеми легла на хора в бомбоубежища, създаване на приемни и транзитни пунктове за вътрешно разселени лица.

Освен 6,5 милиона души, които са напуснали домовете си, се смята, че около 12 милиона са блокирани или не могат да напуснат райони, засегнати от сраженията.

В кои държави отиват бежанците от Украйна?

Бежанците от Украйна се насочват основно към съседни страни на запад, като Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Молдова. ООН казва, че към 29 март 4 млн души са напуснали Украйна в:

• Полша е приела 2 336 799 бежанци

• Румъния 608 936

• Молдова 387 151

• Унгария 364 804

• Русия 350 632

• Словакия 281 172

• Беларус 10 902

Някои хора са пътували от Молдова в Румъния и така са включени в общия брой на двете страни.

Как напускат Украйна бежанците?

Бежанците не се нуждаят от всичките си официални документи, но е полезно, ако могат да предоставят лични карти или паспорти, актове за раждане на децата, пътуващи с тях и медицинска документация.

За да получат статут на бежанец, те трябва да са украински граждани или хора, които законно живеят в Украйна, като чуждестранни студенти, например. Има съобщения за хора от африкански страни, които са били възпрепятствани да напуснат Украйна.

Каква помощ предлагат страните на бежанците?

В страни, граничещи с Украйна, бежанците могат да останат в приемни центрове, ако не могат да останат при приятели или роднини. Те получават храна и медицински грижи, както и информация за по-нататъшно пътуване. ЕС предостави на украинците, бягащи от войната, общото право да останат и да работят в своите 27 държави-членки за период до 3 години. Те ще получават и социални помощи и достъп до жилище, медицинско лечение и достъп на децата до местните училища.

Полша, която е приела най-много бежанци от Украйна, заяви, че ще има нужда от повече пари, отколкото ЕС предлага в момента, за да може да поеме огромния брой граждани, които влизат на полска земя. Молдова, която има най-голямата концентрация на бежанци на глава от населението, също призова за международна помощ заради бежанците.

Още по темата за бежанците от Украйна вижте тук: