Общество

Отговорът на Минеков: Кошлуков е част от обвинените по закона "Магнитски"

Серия от сигнали поемат към ДАНС и прокуратурата

Отговорът на Минеков: Кошлуков е част от обвинените по закона "Магнитски"

Снимка: Стопкадър/Youtube

Малко след като от Управителния съвет на БНТ се оплакаха, че през последните дни Българската национална телевизия е подложена на безпрецедентна атака от страна на изпълнителната власт и от служебния министър на културата в частност, отговорът на проф. Велислав Минеков не закъсня. 

Според него директора на БНТ Емил Кошлуков е едно от свързаните лица по закона "Магнитски". Връзката е по линия на участието му в управата на "ТВ Седем" и "Ноу фрейм медия България", уточни министърът по време на пресконференция.

"Ще предам тези документи на ДАНС", категоричен бе Минеков.

Към момента името на Кошлуков не фигурира в официален списък на асоциирани със санкционираните по "Магнитски" лица. Припомням, че НАП обяви списък на 64 дружества, свързани с тях, който ще се допълва.  

Проверка във фирмените регистри показва, че Емил Кошлуков фигурира в ръководството на "ТВ Седем" през 2015 г., в управата на "Ной фрейм медия България" е бил през 2013 година. Не е ясно до какво би довело попадането на Кошлуков в официален списък на асоциираните лица, посочва в. "Сега". Това със сигурност ще засегне работата на телевизията по линия на банкови разплащания и изпълнения на проекти. При двете фирми могат да се проследят връзки към бившия депутат Делян Пеевски.

По повод твърдения от страна на БНТ за оказван безпрецедентен натиск върху телевизията, Минеков бе категоричен, че не притиска никого и само иска информация от СЕМ за поведение на обществената телевизия в разрез с правилата.

Става дума за прекъсването на редовната програма, за да бъде излъчена на пресконференция на ГЕРБ.

"Не обвинявам журналисти, поискал съм обяснение от генералния директор за този тежък инцидент", допълни министърът.

На пресконференцията стана ясно, че ще бъдат подадени редица сигнали. След разследване на ОЛАФ България трябва да върне над 4,3 млн. евро в европейския бюджет по проекта за реставрация на комплекса "Антична Сердика" в София, по-известен като Ларгото.

По думите на проф. Минеков парите са изчезнали или иначе казано "усвоени". За нарушението има подробен доклад на ОЛАФ, в който се правят препоръки да се търси отговорност на трима министри и един кмет.  

В прокуратурата ще бъде подаден сигнал и за реконструкция на Националната галерия, известна като "Квадрат 500".

Не стана ясно обаче какви са нарушенията. Сигнал ще има и за реставрацията на ранновизантийската крепост в защитената местност Яйлата.

"Похарчени са 1,6 млн. евро за изграждане на нещо от итонг и гипс. Това спря и проучванията в самата местност. Не знам кой и как ще плати за почистването на този боклук, за да продължат проучванията", коментира министърът и допълни, че съоръжението привлича само туристи, които "желаят да се посмеят на комичната реставрация"

 

БНТ се оплаква пред Европа от липса на медийна свобода