Общество

Отново на училище онлайн заради бум на Омикрон при децата

Около 30 % от учителите са с Covid-19 или са карантиринани, а няма адекватно заместващи

Отново на училище онлайн заради бум на Омикрон при децата

Снимка: GettyImages

Още днес се очаква образователният министър Николай Денков да събере социалните партньори, представители на МОН, министерство на здравеопазването и от сдруженията на учителите, за да се вземе решение как ще се действа в създалата се ситуация с новата вълна на коронавируса. В момента има голям ръст на заболели или карантинирани ученици, около 30 % от учителите също не са в клас по същите причини.

Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители - настоя учениците от гимназиален курс незабавно да излязат в онлайн обучение и акцентира, че по-важното в случая са учителите, които масово заболяват. Освен това, няма адекватно заместващи учители за всички класове и това се усеща във всички училища. Такева посочи, че от началото на годината след коледната ваканция са починали 6 учители от Covid-19 и това е най-важният проблем за образованието.

„Учителите капнаха - по 50% от педагогическите колективи, особено в гимназиален етап, са болни или са под карантина. Днес-утре министърът трябва да издаде заповед, за да може гимназиалният етап да мине в онлайн обучение поне до края на първия срок и след това да има една малка ваканция от 4 дни, за да може и учениците, и учителите да си починат“, обясни Такева.

Тя заяви, че е убедена в успешното приключване на първия учебен срок макар да се настоява класните работи и окончателните изпитвания за края на срока да стават присъствено. Такева обаче подчерта, че министерството на образованието изпуска контрола върху системата.

В момента Министерство на здравеопазването решава дали и при какви условия училищата да затварят и да излязат в онлайн обучение.

„За да може директорът да вземе решение, той трябва да подаде заявка до началника на Регионалния инспекторат, а той да я изпрати до министерството, което да разреши и съответно РЗИ. Така че, има много административни пречки“, поясни Янка Такева.

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев също одобри идеята.

„Има логика включително и медицинска, да се излезе в кратка ваканция, която да спре разпространението на Омикрон в училищата и да се даде почивка на учителите и децата. Предполагам, че днес или утре ще се вземе решение дали ще се премине към такава ваканция. Според него, по естествен път при заболяване или карантиниране на 30 % от учителите, ще се премине към онлайн обучение на учениците. За момента всички усилия са децата от начален курс да останат присъствено, колкото може повече време, за да не се губи темпото и мотивацията на учениците. Но всички разпоребди се издават от Министерство на здравеопазването, посочи Кунчев.

Той обясни, че за ситуацията в страната се взимат предвид 16 показателя, а не само броя на инфектираните с Covid-19. В тази графа са броя на спешните повиквания, колко от случаите на извиканите линейки са хоспитализирани пациентите, колко от тях са настанени в интензивни отделения, каква е консумацията на лекарства в аптечната мрежа, колко са предписанията от личните лекари. Тази информация дава по-детайлна представа за картината у нас. „Не одобрявам математиците са пресмятат математически модели и да посочват кога и на коя дата ще бъде пика и да създават страх“, каза Кунчев.

По негово мнение тестовете в училищата може да не са най-надеждните, но са най-леките за скрийнинга, нужен в учебните заведения. Специфичното за Омикрон е значителното спадане на възрастта на заразените. В Европа средната възраст е 30-40 г и вече спада надолу, а в България най-силно това се усети по големия брой заболели ученици.