Общество

Пак ли всеки сам да се оправя?

Частните училища връщат големите ученици в час, родителите плащат тестовете

Пак ли всеки сам да се оправя?

Засега не се планира връщане към дистанционно обучение за учениците
Снимка: GettyImages

Радостна новина получиха родителите от частните училища, че от МОН са разрешили учениците да се върнат в клас. Условието е да заплатят от джоба си и да направят тестове на децата два пъти седмично. Решението е съвместно на МОН и Здравното министерство.

Дотук добре.

Всеобща еуфория и изтупване на раниците от праха настава във всеки дом с частен ученик. А другите? Децата от държавните и общински училища още чакат общото решение на МОН за тях или пък търсят някакъв неочакван шахматен ход, с който да се придвижи въпросът?

Вече 5-а седмица учениците от 5 до 12 клас си играят на „на училище съм“, докато потъват все по-надълбоко в апатия, десоциализация, обездвижване  и затлъстяване. Но затова пък нищо не ги спира да отидат в мола. Само дето и това не правят, защото отпускането е брутално. И в най-елитните държавни училища родители, учители и деца крещят, че вече не може да се говори, че тече някакъв реален учебен процес. Чуват се и призиви за повтаряне на годината.

Сега ще мразим частните училища ли?

Ето как стои въпросът с малко цифри. В „Света София“ големите ученици от прогимназията тръгват от утре на училище. Всяко семейство само ще закупи и предостави на детето си тест. Първият час отсега е плануван за тестването. Умирам от любопитство да видя всеобщия хаос, който ще настане от объркани учители, питащи деца и драматични родители. Цената на един тест е между 7,50 и 12,50 лв. според марката и вида тест.

За момента стиковане между родителите няма, защото разрешението на МОН дойде мълниеносно – точно както и с решението да се учи дистанционно. От утре, ако помните.

И все пак в частното училище има добри новини, защото родителите ще платят тестовете само този път, след това разходите се поемат от училището. И това не е изненада, тъй като частните училища събират такси за извънкласни дейности, които сега не могат да се реализират. Това освобождава финансов ресурс за подобни странични разходи и напрежение почти липсва.

В „Увекинд“, София – в клас се върнаха преди седмица, а от 29 ноември – понеделник се връщат и големите ученици. Условието е да се предостави сертификат – за поставена ваксина, за преболедуване или да се направи бърз тест. В Американския колеж не са обявили решението си, тъй като в момента са във ваканция заради Деня на благодарността.

В общи линии обща линия на поведение няма.

Все още обаче има родители, които се противят на тестването и още се дърпат да пуснат децата си в клас.

Родителите все още се "джавкат" един срещу друг и за маските, дезинфектантите, присъствените форми на обучение – и всичко това, без да се стремят към сближаване на позициите.

Припомням, че в България е разрешено домашното образование под формата на частен ученик с явяване на изпит пред МОН. И честно казано, май всички сме в този филм, защото частните уроци са затвърдена практика във всяко семейство, в което образованието е приоритет.

Е добре, сметнете тогава: частни уроци за всички предмети или тестване? Несъизмерим избор, нали? Не става дума само за пари, става дума за образование! 

 

Частните уроци - старото нормално в бг образованието