Общество

Парвана Малик – детето, което беше продадено за булка на 9 години

Повече от половината от населението на страната е изправено пред остра несигурност, според доклад на ООН

Парвана Малик – детето, което беше продадено за булка на 9 години

снимка: WikiImages / Pixabay

Парвана Малик е като всяко 9-годишно дете. Има тъмни очи и розови бузки, обича да се смее и да играе с приятелите си на въже по прашната поляна. Веселият смях на Парвана обаче секва, когато се връща у дома, който й напомня за отредената й тежка съдба. В Афганистан бедността е придобила толкова зловещи размери, че семейства са принудени да продадат някое от децата си за булка, защото рискуват да умрат от глад.

Oт CNN разказват за историята на семейството на Парвана, което е на ръба на оцеляването. Единственото им спасение е зловещата перспектива да продадат дъщеря си за булка. А мъжът, който е дошъл да купи Парвана, е на 55 години. С белите си вежди и гъстата си побеляла брада, той е същински старец за малкото момиче. Този факт я кара да страхува, че ще я бие и ще я принуждава да работи непосилна за възрастта й работа. Родителите й обаче нямат избор.

От 4 години семейство Малик живее в лагер за разселени в северозападната провинция Баджис с малкото хуманитарна помощ, която получават и с каквото успяват да припечелят от черен труд. Животът им става още по-труден, откакто талибаните поемат властта в Афганистан на 15 август. Острият връх на действителността сочи, че международната помощ пресъхва и икономиката на страната се срива. А то означава, че за мнозина основна нужда като храната се превръща в лукс.

Парвана я очаква същата съдба като тази на по-голямата й сестра, която е на 12 години и преди няколко месеца е била продадена. С парите, които получават от нея, едва успяват да закърпят няколко месеца, а бъдещето им изглежда несигурно с оглед на предстоящата зима. Абдул Малик, бащата на Парвана, не може да спи през нощта. Нещо в него се е пречупило, а смесицата от вина, срам и притеснение не му дава мира, но усеща, че няма друг избор, за да успее да изхрани семейството си.

Ние сме цели 8 членове на семейството“, казва той пред CNN. „Трябва да извърша нещо непростимо, за да запазя живи другите деца.“ Преди това е пробвал да си намери работа, като дори е пътувал до столицата на провинцията Кала-е-Нау, но безуспешно. Семейството постепенно затъва в заеми към роднини, а съпругата му е принудена да разчита на милостинята на други хора от лагера за храна.

Парвана вярва с цялото си сърце, че родителите й ще променят решението си. Мечтата й е да стане учителка и не иска да се отказва от училището. Молбите ѝ обаче се оказват напразни. На 24 октомври в лагера пристига Корбан - мъжът, който иска да я купи за булка. Носи на баща ѝ Абдул 200 000 афгана - около 2200 долара, под формата на овце, земя и пари в брой. Купувачът е уверен, че прави добра сделка - парите са малко, а бащата е обезверен.

Корбан не описва продажбата на детето като брак, тъй като вече си има жена, а признава, че я взима, за да вър;и работа у дома. Той твърди, че съпругата му ще се грижи за Парвана като за собствено дете, а той сам ще се отнася към нея като към член на семейството. Това уверение обаче ни най-малко не успокоява Абдул Малик, защото никак не е глупав. Той е наясно, че продажбата за дъщеря му означава само едно – мъчно и несигурно бъдеще.

След като талибаните превземат Афганистан, подобни истории се превръщат в ежедневие с цвят на олово. Въпреки че сключването на брак с деца под 15 години е незаконно в цялата страна, то се практикува често от години, особено в по-отдалечените от града райони. А с днешна дата заради ширещите се глад и отчаяние, злото се завръща с пълна сила.

Повече от половината от населението на страната е изправено пред остра несигурност, според доклад на ООН, публикуван в началото на ноември. Над 3 милиона деца под 5 години са застрашени от недохранване през следващите месеци. През цялото време цените на храните растат, банките остават без пари, а работниците без заплащане.

 

Според данни на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (UNOCHA) близо 677 000 души са били разселени само тази година поради бойни действия. Мнозина от тях, подобно на семейство Малик, живеят в палатки и колиби в лагери за вътрешно разселване.

Проблемът е особено застрашителен за афганистанските момичета, които са принудени да си останат вкъщи и да гледат как братята им се връщат отново на училище, след като талибаните поеха властта. Талибаните обявиха, че работят по план, който да позволи на момичетата да прдоължат да учат, но все още остава неясно кога това ще се случи и при какви условия.

Несигурността, съчетана с нарастващата бедност, тласка много момичета, които все още са деца, към пазара за булки. А когато бъде продадено едно момиче, е твърде вероятно то да прекъсне и образованието си, от което може да има пагубни последствия.

 

Според доклада на Фонда на ООН за населението (UNFPA), афганистанските момичета между 15 и 19 години раждат по едно дете всяка година. Докато тялото им все още не е напълно развито за подобно предизвикателство. Това води до усложнения при раждане и покачване на процента на смъртните случаи, свързани с бременност при момичета на възраст от 15 до 19 години, е два пъти по-висок от този при жените на възраст от 20 до 24 години, според данните на UNFPA.

Тъй като икономиката на страната е близо до колапс, донорите на ООН обещаха над 1 милиард долара хуманитарна помощ през септември, от които 606 милиона долара ще задоволят най-неотложните нужди на афганистанците. Действителността обаче показва, че по-малко от половината от обещаните средства са получени, според говорител на UNOCHA.

Изабел Мусар Карлсен, ръководител на офиса на UNOCHA в Афганистан, подчертава, че хуманитарните работници все още са на място, осигуряват помощ и подпомагат болници - но това съвсем не е достатъчно. Според нея спирането на средства за Афганистан може да е мярка срещу талибаните, но от това най-много страдат най-уязвимите - бедните семейства и младите момичета. Тя смята, че колкото по-дълго продължава тази ситуация, толкова повече семейства ще са изправени пред ужасяващи избори.

Шамсия Хасани - когато изкуството е по-силно от войната