Общество

Пет факта за домашното насилие, които всеки трябва да знае

6. Не можем да си позволим да не знаем.

Пет факта за домашното насилие, които всеки трябва да знае

1. Насилието над жените е по-често срещано, отколкото мислим.

Вероятно ви се струва, че Европейският съюз е остров на мира и цивилизоваността, но това, поне що се отнася до насилието над жените, е една илюзия. Съвсем официално една на всеки три жени от общо 42 хиляди участвали в широко проучване на Европейската агенция за основни права (FRA) през 2014 г. е отговорила, че е била или е жертва на физическо или сексуално насилие, включително от страна на интимния си партньор (домашно насилие).

В България 28% от жените са жертви на насилие. Това означава, че всяка от нас знае (или не знае), че в близкия й кръг, сред нейните приятелки, има жена, жертва на насилник!

 

2. Жертвите на насилие (и домашно насилие) често се сблъскват с културата на обвинението.

Жените, подложени на домашно насилие, често имат и сходни истории. Класика е да са неразбрани и обвинявани, че с поведение или действие например са предизвикали насилие. Това е културата на обвинението и митовете й трябва постоянно да бъдат разбивани.

Не съществува лошо поведение, което да предизвика някой да реагира с насилие. Жертвите не могат да предизвикат насилие, независмо как „са се държали” или какво „са направили”. Да се отговори с насилие на насилието, е приемливо единствено ако става въпрос за самозащита, не за наказание. Няма ниво на насилие в една връзка, в което то да е приемливо. Човек, който е използвал насилие веднъж, ще го използва винаги.

Насилието над жените не е резултат от нещо, което те са направили или не. То е резултат от исторически неравнопоставените властови отношения между мъжете и жените, от фиксацията върху контрола, от разбирането за половите роли и културата на агресията, която е интегрирала домашното насилие като част от начина на живот в обществото.

 

3. Жертвите на домашно насилие не са само жени.

Повечето кампании срещу домашното насилие са насочени към жени. Но и мъжете страдат от такова, макар и далеч в по-слаба форма и значително по-рядко. Понеже насилието над жени остава първият и основен по тежест проблем (много по-вероятно е мъж да се прояви като тежък агресор и дори да убие, отколкото жена), мъжете, които страдат от насилие, често се чувстват осмяни и стигматизирани като слаби или „под чехъл”. Затова е важно, когато човек споделя, че


нещо лошо му се случва, да му вярваме и да го подкрепим. Никой пол не е защитен.

Децата също са жертви. Те са жертви на насилие и когато са „само” свидетели на такова.

 

4. Не е толкова лесно да си тръгнеш.

Може би най-честият въпрос към жертвите на домашно насилие е защо не си тръгнат. Но не е толкова лесно – една връзка често предлага не само насилие и тормоз, а и някаква сигурност с човека, когото обичаш, редуват се хубави с кошмарни моменти. И не на последно място, да си тръгнеш, може да е опасно.

Има изследвания, които показват, че е много по-вероятно насилникът да убие жертвата си в първите две седмици, след като тя го е напуснала, отколкото по всяко друго време. Като имаме предвид, че жертвите могат да имат финансови проблеми, а и да споменем болката от загубата на връзката, е по-разбираемо защо жертвите много често изпитват огромни колебания дали да напуснат.

 

5. Не е толкова лесно да реагираме.

Понякога знаем, но не казваме, не реагираме. Това може да бъде разбрано. Да реагираме, е голямо предизвикателство. Първо, когато става дума за домашно насилие, много често не знаем точно какво се случва, а когато знаем, не сме напълно сигурни как е най-правилно да постъпим. Със сигурност не искаме да губим крехкото доверие на жертвите с радикалните си предложения и осъзнаваме, че трябва да оставим контрола на техния живот в техните ръце.

Но можем да сме полезни: можем да извикаме полиция, когато ситуацията ескалира (пряката конфронтация с насилник почти никога не дава резултат). Можем да предложим подслон на близките си и да им помогнем да намерят безопасно място. Можем да слушаме повече за техните колебания дали да напуснат и да им предложим рамо – да помогнем за децата или да ги подкрепим финансово.

 

Момичета, създадохме FB групата „Заедно срещу Насилието“, за да покажем подкрепата си към хилядите жени в България, които са принудени да страдат от насилие у дома. С нашата кампания искаме да допринесем за създаването на климат на нулева търпимост към домашното насилие в българското общество и в крайна сметка да помогнем за намаляването на мащабите на този чудовищен проблем. Присъединете се към нас!