Общество

Пет неща, които трябва да знаеш за храната в XXI век

Ти си това, с което се храниш.

Пет неща, които трябва да знаеш за храната в XXI век

Този месец Kaufland си подава ръка с farmhopping, за да предостави възможност на малки производители да достигнат до повече хора и да реализират продукцията си. Фермерският пазар отваря всяка събота от 10:00 ч. до 16:00 ч. на паркинга пред хипермаркета в ж.к. „Младост” 3 (ул. „Филип Аврамов” 3).

1. Ти си това, което знаеш

В днешно време прогресът се оценява по икономическия растеж. И в това не би имало нищо лошо, ако той не преминаваше често през компромиси. „Въпросът за храната не е дреболийка, тя е борба за физическо и духовно оцеляване”, казва монах от Копиловския манастир, където се занимават с биоземеделие. А това за нас, потребителите, означава информиране и знание.

Независимо дали пазаруваш между безкрайните редици на хипермаркет или от малък фермерски пазар, да знаеш какво стои зад храната, да си наясно със състава, вредите и ползите, с мястото и начина на производство на това, което ще сложиш на масата, вече не е пожелание, а задължение – пред собственото ти здраве, пред това на близките ти и пред бъдещето.

Снимка: Манастир "Благовещение", с. Копиловци; Фотограф: Анна Гетова, farmhopping

2. Живата земя дава чистата храна

Земята е жива, когато за нея се грижат с любов, внимание, знание. Когато не я тровят, когато не я възприемат като нещо, което ще се експлоатира едно-две поколения. Когато се използват симбиозата между живата и неживата природа, естествената ротация на култури или пък техники като съвместно засаждане, където определени растения, отблъскващи дадени вредители, се засаждат до други, за да ги пазят.

Филип Хараманджиев от чифлик „Ливади” казва, че земеделието не може да бъде специализирано, защото и естествената среда не е – в нея различни видове живеят заедно и си взаимодействат по пътя на оцеляването.

Снимка: Ферма "Войнов", с. Драгушиново; Фотограф: Анна Гетова, farmhopping

3. Пасищните животни са щастливите животни

Всичко, което едно животно яде, стресът, който евентуално изпитва в краткия си живот, се пренасят по хранителната верига до нас, до земята.

Кокошките трябва да се разхождат навън, да ровят в земята, да си разперват крилата. Прасетата имат нужда от калните си локви, а кравите – да пасат на воля и постоянно да се местят.

Дори да нямаме възможност да купуваме редовно от биоферми, то информирането за производителите, с които супермаркетът ни работи, е от изключително важно значение.

4. Качествената храна може и да няма „добър търговски вид”

Истината е, че не е нормално всички ябълки на едно дърво да бъдат абсолютно еднакви, и това важи за всичко. ОК е нещо да е криво или малко. Или смешно. Нормално е храните да се развалят. Нормално е понякога дори да липсват, защото природата е непредвидима, а естественото земеделие и животновъдство зависят изключително много от непредвидими обстоятелства.

Снимка: Анна Гетова, farmhopping

5. Твоята храна е на една крачка разстояние

Твоята храна, тази, произведена по щадящи околната среда технологии и пълна с живот, е много по-близо, отколкото си мислиш.

Избери местни фермери и производители и се храни с продуктите, характерни за сезона. Така ще си сигурен, че това, което даваш на децата си, е прясно, че производителите са сертифицирани, че продукцията е контролирана и че подпомагаш местната икономика.

С подкрепата нa Kaufland