Общество

Петиция срещу превръщането на Централните хали в хипермаркет

Формално всичко е законно, но остава въпросът дали е смислено

Петиция срещу превръщането на Централните хали в хипермаркет

снимка: Wikimedia Commons/ Plamen Agov

Скорошно решение, което изтръгна от гърдите ни няколко гневни вопъла, гласи, че в Цeнтрaлни хaли в София щe бъде изграден хипермаркет за хранителни стоки от чужда верига. Cпoрeд прoeктa щe ce зaпaзят oтдeлни щaндoвe зa търгoвия c oпрeдeлeни cтoки кaтo рибa и хляб нaпримeр, които щe бъдaт рaзпoлoжeни в двaтa cтрaнични кoрпуca нa cгрaдaтa. Сградата имa три корпуса, кaтo цeнтрaлният e нaй-cилнo пoдчeртaн пo виcoчинa и ширoчинa. Имeннo тaзи чacт щe бъдe прeуcтрoeнa в cупeрмaркeт, a в cрeдaтa щe бъдe възcтaнoвeн aвтeнтичният фoнтaн.

Спорното решение е одобрено вчера от единствения държавен орган, който може да спре инвестиционното намерение на собственика на халите – Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата. Подобни решения си прокрадват място и се опитват да се превърнат в новото нормално у нас. Гледката е добре позната– формално всичко е изпипано и законно, но остава въпросът доколко е добре обмислено.

Истината е, че ако се активизира силата на обществения натиск, като всяко хлъзгаво решение и това може да бъде оттеглено, тъй като чрез него съществено се изменя същността на сградата, предвидена да бъде базар на закрито за различни търговци. Вместо да се оплакваме възмутено с гласове, напомнящи скърцането на врата, и да повтаряме чутото, е от съществено значение да не допускаме емблематична сграда в София да се превърне в поредния неонов надпис, който избожда очите. Кино "Изток" се превърна в супермаркет, твърде вероятно е Централни хали да бъдат застигнати от същата съдба. 

Надприказването и многословието отдавна заглушиха смисления разговор. Културното ни наследство никак не е малко, но за сметка на това се затрива с бързи темпове. Според причудливите нагласи на консуматора, новото време не произвежда нищо особено трайно, вечно, още по-малко – велико. Съвременният консуматор не разполага със способността да разбере създаденото в миналото, да го осмисли, като го оцени подобаващо и като му направи реверанс. Вместо да очакваме да получим всичко от веригите за бързо хранене и моловете, е добре да се замислим нужни ли са ни наистина. 

Няколко тона по-добре звучи алтернативата мястото с история да приюти малко български фермери и производители, които да съхранят автентичността на историческата сграда. В едно по-светло бъдеще Централни хали биха могли да бъдат място за гурме кухня, домашно производство, и да привличат туристите. Още една възможност да се стимулира българския малък и среден бизнес, вместо ценните средства да се запилят в пространството.

За да не ни се налага да носим очила с тъмни стъкла, когато се разхождаме в централната част на града ни, е важно да поставим въпроса защо никой не предлага възвръщане на автентичния облик на Софийските хали. Цялата идея супермаркет да се впише с вкус в място с история, е явен абсурд. А целенасоченото опразване на портфейлите и изтриването на миналото ни като с гумичка е единствено за наша сметка.

Тук можете да откриете петиция срещу решението. 

 

Български плаж се нареди сред 50-те най-добри в света