Общество

По-високи учителски заплати - същото качество на образование

1415 лв. става стартовата заплата на педагозите в училище

По-високи учителски заплати - същото качество на образование

Снимка: Pixabay

Учителските заплати се увеличават от 1 април и така стартовата заплата за преподавателите в училище става 1415 лв. Това би било чудесна новина, ако само критерият заплащане имаше значение за мотивацията на учителите. Но всеки, който има ученици знае, че нито парите, нито материалните подобрения правят от един учител добър педагог.

От години се знае, че проблемът в образователната сфера се задълбочава, децата са все по-неграмотни, незаинтересовани, а учителите преуморени, натоварени със странични действия, неотговарящи на трудовата им характеристика. А родителите изискват от учителя да бъде всичко - и възпитател, и учител, и психолог и ментор, и звероукротител. Съвсем очаквано всички мислехме, че ниското възнаграждение е демотивиращото звено, но се оказа, че има учители с доста добри доходи, които обаче са в училище основно за заплатата и 3-те месеца почивка през лятото. Нито преподаването им е на ниво, нито знанията, които имат.

Онлайн ученето показа всичко

А онлайн обучението и дигиталната комуникация с учителите извади на показ всичко това, което досега не се виждаше от класните стаи. Лъсна невежеството и неграмотността на учителите. Блесна и  неприспособимостта на някои да работят в новата среда. Разбира се, талантливите учители веднага бяха забелязани и оценени от всеки родител с хоум офис дейност, който можеше да се увери колко е трудно да си добър учител и да държиш интереса на децата, дори пред екрана.

Но наистина ми се доплака, когато в училищната платформа учителят по немски, който поне трябва да е филолог, написа:

"Утре носете хартия, лепило и бой".

И това не е единичен пропуск. Това е системна грешка. И се питаме, кой допусна да са ни такива учителите? 

Вечният рефрен за частните уроци

Е да, който иска да учи, ще ходи на частни уроци. И затова ние родителите стискаме зъби и плащаме за качество още от 2 клас. И смятате ли, че сега като се вдигнат заплатите над средното ниво за страната, ще се повиши и качеството на преподаването? Според Диян Стаматов, директор на 119 СОУ, има възможност някои учители да получават над 2000, дори 2200 лв. заплати с допълнителни дейности и клубове по интереси. 

А даваме ли си сметка, че вината за апатията сред децата е многокомпонетнен фактор, който включва на първо място семейната мотивация за учене и на второ – мотивацията на отделния учител?

Ученето е процес и далеч не суха теория, заучаване на дати, формули и какво е искал да каже авторът. Ученето е създаване на глад за знания - учителят посява интерес у детето и му отваря вратите към света и към това колко е хубаво да знаеш, да разбираш. Това дали става с пари?

Средната възраст на учителите в България е 50+, все по-трудно се намират добри млади педагози, особено по компютърни технологии, математика и чужди езици, защото същите тези специалисти са по-добре заплатени и оценени в други икономически сфери. А след като учителската професия загуби своя престиж, е трудно той се възстанови с привлекателни заплати. Не и без участието на родителите, които само недоволстват от резултатите в училище и прехвърлят отговорността на учителите.

Според вечните критици на всичко, повишаването на учителските заплати всъщност не е повишение, а индексация с инфлацията, и то със средно 150 лв. По-дразнещото е, че това повишение не се води от постигнати резултати. Изследванията на ПИЗА показват главоломно срутване в образователните резултати на българските ученици и от година на година ситуацията става по-зле.

Време е сега да се работи за качеството на преподавателската дейност, да се търсят млади хора, които разбират какво правят и защо са в училище, че те могат да бъдат харесвани и важни и за децата, и за обществото.

Да, добрата стартова заплата е чудесно стъпало нагоре. Сега обаче идва трудното - да се намерят точните хора за нашите деца. Ако не го разбирате, не сте имали истински добри педагози.

Ако се питате какви са заплатите от 1 април на учителите, ето информация от МОН: 

Минимални заплати на педагогическия персонал

  До 31 март 2022 г. От 1 април 2022 г.
Учител 1260 лв. 1415 лв.
Старши учител и старши възпитател 1300 лв. 1460 лв.
Главен учител и главен възпитател 1350 лв. 1516 лв.
Заместник-директор 1420 лв. 1595 лв.
Директор   1535 лв. 1724 лв.