Отново напрежение в Истанбул по време на прайд, който беше организиран без разрешение от властите, вследствие на което полицията блокира улици и използва сълзотворен газ срещу участниците в шествието на известния булевард Истиклял. Появиха се и кадри как някои от хората са влачени и бутани от полицаите, а безредиците доведоха до арестуването на 25 души, сред които и фоторепортерът на AFP – Бюлент Кълъч, който обаче е бил освободен по-късно вечерта.
RSF temsilcisi @ErolOnderoglu: İstanbul Taksim’deki #onurhaftasi yürüyüşünü izleyen @AFP muhabiri #BülentKılıç’ın (@Kilicbil ) boğazına basılıp nefessiz bırakılarak gözaltına alınmasını kınıyoruz. Kılıç’ın derhâl serbest bırakılmasını ve sorumlulara işlem yapılmasını istiyoruz! pic.twitter.com/fZlYTQu9yQ
— RSF Türkçe (@RSF_tr) June 26, 2021
Прайдът е забранен в Турция от 2014 година насам, когато в шествието на ЛГТБ+ общността се включиха близо 100 хиляди души. Безопасността на обществото беше основното оправдание на властите да прекратят подобен тип прояви, а тази година към него беше добавено и разпространението на Covid-19. От общността обаче обявиха, че това е поредната „кампания на омраза“ срещу хората с различна сексуална ориентация от страна на правителството.
Всичко това се случва след като наскоро правителството на Виктор Орбан в Унгария прие закон, който забранява споменаването на хомосексуалността или промяната на пола в образователните програми в училищата. Това доведе до поредното разделение в Европа и се превърна в основна тема на последната среща на евролидерите, по време на която 17 държави членки на ЕС подписаха декларация срещу приетия в Унгария закон. България обаче не беше сред тези страни.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен не скри възмущението си от решението на Орбан. През септември 2019-а тя се обяви и срещу „свободните зони от ЛГТБ идеология“ в Полша, които определи като „зони, свободни от хуманност“ и ясно заяви неодобрението си от правителството в страната. „Те нямат място в нашия съюз“, категорично заяви Урсула фон дер Лайен с обещание да изгради „съюз на равенство“ в ЕС. За подобен съюз обаче се оказва, че много страни не са готови и вместо стъпки напред се правят крачки назад относно приемането на различните.
Дъгата срещу Орбан: Мюнхен посреща тима на Унгария в цветовете на прайда
Димитрина Иванова
Ако бях филм, щях да бъда "Полунощ в Париж". Ако бях книга, щях да бъда "Романът на Зелда Фицджералд". Ако бях песен, щях да бъда A little party never killed nobody. Може би защото ми е по-лесно да се търся в книгите, филмите и музиката. Обожавам да слушам любимите си изпълнители на живо. Дотолкова, че съм готова сама да отида до някой европейски град. Така утолявам и жаждата с...