Общество

Поредна фейк история за абитуриенти се носи из мрежата

Поне не и тази година

Поредна фейк история за абитуриенти се носи из мрежата

Снимка: СУ "Асен Златаров", Шабла

По някаква причина авторите на фалшивите новини харесват темата за абитуриентите. Може би това е така, защото читателите са чувствителни на нея и масово споделят подадените информации.

Първо искахме да ги оплюем с колко разголени рокли се явяват някои момичета, използвайки стара снимка на младоженка от Русия. След това пък ги хвалим, че са дарили за благородни каузи парите, отделени за скъпи тоалети.

"Абитуриенти по тениски дариха 90 000 лева за благотворителност".

Това заглавие в последните дни обикаля социалните мрежи, а на снимката виждаме симпатични млади хора в ежедневно облекло.

Постът, масово споделян и коментиран, се оказа фалшив.

Това става ясно след елементарно търсене в Гугъл, което ни показва, че периодично през годините подобна информация е циркулирала и – забележете – сумата все е 90 000 лева, което е меко казано невъзможно. Поне да бяха сменили числото...


През годините зрелостници от различни градове са избирали опцията "с тениска на бала" и са събирали спестените от скъпи тоалети пари за благотворителни каузи – това е факт. Открива се информация за отделни випуски от Добрич, Хасково, Русе.

За 2019 г. дори има статистика, която гласи, че общо 2242  абитуриенти са били с тениска на изпращането си или на бала, а не със скъпи дрехи.

Миналата година пък на много места баловете бяха отложени, затова и някои завършващи не виждаха смисъл от зрелищни рокли и костюми. Като абитуриентите от СУ "Братя Петър и Иван Каназиреви" в Разлог, които бяха облечени с тениски с надпис "Корона випуск".

За тази година има информация за едно средно училище, това в Шабла. Там всички 17 момичета и момчета от випуск 2021 г. бяха облечени с тениски с благотворителна кауза, в помощ на деца сираци. Виждаме ги на заглавната снимка.

Поздравления! Дано не са единствените. Но нека спрем превъзбуденото писане на "Браво!" под публикации, за които няма никакви доказателства, че са истина. Проверявайте нещата, които възторжено споделяте на стената си. Това се нарича онлайн хигиена. Имаме нужда от нея.
 

Историята зад една снимка