Общество

Поредно безумие – отварят големите магазини в малки пространства

Противоречивото решение вбеси ресторантьорите

Поредно безумие – отварят големите магазини в малки пространства

Снимка: StochSnap/ Pixabay

Само 4 дни след въвеждането на поредния локдаун у нас, правителството размисли за големите магазини и реши отново да ги отвори, но при определени условия. Припомняме, че за първи път магазините над 300 кв. м бяха затворени, но те ще могат да възобновят работата си.

„Издадох указания, че самостоятелните обекти и магазините за нехранителни стоки в търговските центрове, до които има директен достъп – вход от улица или паркинг, могат да продължат своята дейност, спазвайки мерките“, заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на редовния седмичен брифинг на здравните власти в Министерския съвет.

„Магазините с площ над 300 кв. м, предлагащи нехранителни стоки, също може да работят като обособят и ограничат площта си до 300 кв. м чрез преградни стени, ленти, щандове и др. Извън търговските обекти, на открити площи и при спазване на мерките, ще може да се осъществява търговска дейност", поясни той.

С последната заповед си здравния министър Костадин Ангелов затвори всички обекти в моловете, с изключение на магазините за хранителни стоки, банки, офиси на застрахователи, офиси на телекоми, дрогерии и оптики. Тоест хора в моловете все пак продължава да има, но само за определени услуги. Нехранителните магазини над 300 кв. м принуди търговците да пренесат бизнеса си онлайн или да обслужват клиентите си пред вратата на обекта.

Новите мерки обаче повдигат важен въпрос – как се гарантира сигурността и безопасността на хората, когато се ограничи иначе голямата площ в големите магазини? Идеята на мерките е да се осигури достатъчно пространство за социално дистанциране и да се избегне струпването на хора, а с новите промени това едва ли би могло да се постигне.

Срещу противоречивото решение се изказаха и от Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията, като дори обвиниха правителството в обслужване на корпоративни интереси, за сметка на малкия и среден бизнес. Само едно заведение продължи да работи въпреки заповедта – вижте повече ТУК.

 „Днес беше легализирана работата на веригите за нехранителни стоки, ако ограничат обектите си до 300 кв/м. МОЛИМ!!! Тоест, намаляваме площта, за да сe наблъскат всички вътре на по-малко пространство, но дейността да си продължи. Много, много несериозно! И дискриминативно… Значи, заведенията работят на пълната си площ (когато изобщо работят), но с 50% от капацитета си. А веригите работят с намалена търговска площ, но със 100% от клиентите си… Хайде стига! Тук вече не може да се скриете зад медицинската логика… Зад това решение прозират големите чужди корпоративни интереси за сметка на малкия и среден семеен български бизнес!“, гласи официалното становище на двете организации, публикувано във фейсбук.

Според СЗБ и БАЗ  пандемията се управлява от „популистки, половинчати и предизборни решения управляват пандемията“ и призовават или да се затвори всичко, или да се отвори, но бизнесът да не се дели. „За пореден път доказахте това, което ние повтаряме от самото начало, а именно – в това да затворите само 2 – 3 определени сектора няма никаква медицинска логика, а само чужди икономически и политически причини.

Щом няма проблем да работят магазините с преграждане на помещенията до 300 кв/м, ИЗИСКАВАМЕ НЕЗАБАВНО отваряне на всички фитнеси, танцови школи, дневни и нощни заведения, както и на всички останали бизнеси с помещения до 300 кв/м, а тези с над 300 кв/м площ да работят по условията на големите магазини и преграждане на 300 кв/м от площта си. Както и работа в откритите търговски площи! По тези правила и партита на открито можем да правим без проблем“, категорични са от СЗБ и БАЗ  и подписват становището си „с последни капки на стоицизъм“.

Негодуванието сред ресторантьорите нарасна толкова, че дори се заговори за колективен иск срещу държавата, подобно на техните колеги в Нидерландия. Там представителите на бранша обявиха, че ще съдят правителството си, защото финансовата помощ от държавата не покрива загубите им. Ето защо настояват съдии да постановят отварянето на ресторантите веднага щом това е възможно.

Вижте повече в следващата статия:

 

Правителството на съд: нидерландските ресторантьори срещу Covid мерките