Общество

Прецедент: Осъдиха мъж да заплати на съпругата си грижите по домакинството

Едно съдебно решение, за което дълго ще се говори

Прецедент: Осъдиха мъж да заплати на съпругата си грижите по домакинството

Снимка: CHUTTERSNAP/Unsplash

Често говорим за неплатения труд и грижите за дома, които обикновено са за сметка на жената. Едно съдебно решение обърна отново всички погледи към Китай, но този път с надежда, а не със страх. Поне що се отнася до жените, мъжете може би имат основание да се страхуват – ако прецедентът се превърне в практика, те ще се наложи или да вършат повече домакински задължения, или да приемат, че струва пари, когато другият партньор го прави.

Съд в Китай присъди по време на бракоразводно дело мъжът да плати обезщетение на бившата си съпруга за домакинска работа, която е била изцяло нейно задължение по време на петгодишния им брак. Знаковото решение предизвика дискусия в страната, а и в света, за стойността на неплатения труд.

Ето, вече има такава съдебна практика

Уанг, домакиня, е поискала заплащане от съпруга си за труда, който полагала всеки ден вкъщи, в размер на 24 700 долара, след като той подал молба за развод в Окръжния съд в Пекин през октомври. Уанг казва, че била оставена да се грижи сама за детето и домакинската работа на двойката, тъй като съпругът й "почти не полагал грижи и не участвал в каквито и да било домакински задължения", съобщи държавното Китайско национално радио (CNR).

В решението си съдът постанови съпругът да плати на Уанг сума, равняваща се на около 7 700 долара като "обезщетение за домакинска работа".

Уанг е получила попечителството над сина им и 300 долара на месец издръжка, а общото им имущество било разделено по равно.

Решението е първото по рода си съгласно новия Граждански кодекс на Китай – широкообхватен законодателен пакет, който според китайското правителство и правните експерти ще защити по-добре правата на хората в страната. Кодексът е в сила от януари и включва клауза, позволяваща на съпругата да търси обезщетение от партньора си по време на развода, в случаите, когато тя е поела по-голяма отговорност при грижите за дом, деца и възрастни роднини.

Обществената реакция

Разводът между Уанг и бившия й съпруг се превърна в актуална тема в Weibo, китайската услуга, подобна на Туитър, тази седмица, след като беше създаден хаштаг, който да привлече вниманието към решението на съда. Към сряда хаштагът е разгледан повече от 500 милиона пъти. Докато някои потребителите аплодират в коментарите си решението като признание за тежкия, неплатен труд у дома, други заявиха, че

присъдената сума е твърде малка, за да покрие пет години домакинска работа и грижи за дете.

Неравнопоставените роли на половете в домашния живот са тема на публичен дебат в Китай през последните години. Това се случва на фона на нарастващо феминистко движение. Въпреки повишените нива на образование и нарастващия икономически статус на жените, в половите норми и патриархалните традиции няма големи промени и все още се очаква жените да поемат по-голямата част от грижите за децата и домакинската работа в семейството.

Това показва, че вече в страната си е проправила път идеята, че жената заслужава да бъде защитена и компенсирана, след като е жертвала шансовете си за развитие в кариерата, за да посвети своето време на децата и дома. А както вече сме забелязали – каквото се случи в Китай, скоростно се разпространява и сред останалия свят. Дано това да важи и за прецедентното съдебно решение.

Браковете и разводите в Китай

Процентът на бракосъчетанията в Китай намалява от 2013 г. Само за шест години броят на китайците, които се женят за първи път, е спаднал с 41%, сочат данните на Националното статистическо бюро на Китай.

Междувременно процентът на разводите се е покачил близо пет пъти през последните три десетилетия. Според правителствената статистика през 1990 г. е имало 0,69 развода на хиляда души. До 2019 г. според последните налични данни този брой е бил 3,36.

 

Повече работа, по-малко права – да си жена по време на пандемия