Общество

"Пред геноцид сме!" - апел към Бразилия да спаси племената на Амазония

Коронавирусът може да унищожи коренното население

"Пред геноцид сме!" - апел към Бразилия да спаси племената на Амазония

Снимка: The Guardian/ Sebastião Salgado

Бразилските лидери трябва да предприемат незабавни действия, за да спасят коренното население на страната от "геноцид", вследствие на коронавируса, заявява глобална коалиция от художници, знаменитости, учени и интелектуалци.

В отворено писмо до бразилския президент Жаир Болсонаро много обществени фигури като Мадона, Опра Уинфри, Брад Пит, Мерил Стрийп, Пол Маккартни и Жизел Бюндхен предупредиха, че пандемията означава, че коренните общности в Амазония са изправени пред "крайна заплаха за оцеляване".

"Преди пет века тези етнически групи бяха осквернени от болести, донесени от европейските колонизатори… Сега, когато този нов бич се разпространява бързо в Бразилия…  може да изчезнат напълно, тъй като нямат средства за борба с Covid-19", пишат те.

Организаторът на петицията – бразилският фотожурналист Себастиао Салгадо, заяви, че бракониери, които ловуват диви котки или извършват незаконна сеч на горите, трябва незабавно да бъдат "изгонени", за да не внасят коронавируса, от който до този момент са загинали над 240 000 души по света, включително 6 750 в Бразилия. "Ние сме в навечерието на геноцид", казва The Guardian Салгадо, който близо четири десетилетия документира Амазония и нейните жители.

Фотожурналистът, който отразява и геноцида в Руанда от 1994 г., предупреждава, че 300 000 коренни жители са изправени пред унищожение. Опасението му е съвсем реално, след като наскоро 15 годишно момче от племето янонами е починало заради усложнение от коронавируса. Изолираните коренни народи в тропическите гори на Амазония са особено уязвими от болести, пренесени от външния свят, а група за права на янонами заяви, че момчето е влязло в контакт с други коренни хора, след като започнало да проявява симптоми.

"В Руанда видяхме насилствен геноцид, нападение, при което хората бяха физически убити. Това, което ще се случи в Бразилия, също ще донесе смърт за едно коренно население. Когато подкрепяте или насърчавате акт, за който знаете, че ще елиминира население или част от населението, това е определението за геноцид…", казва Салгадо. 

Още преди пандемията коренното население на Бразилия е в историческа борба за оцеляване, като критиците основно обвиняват крайнодесния популист Болсонаро, който е на власт от началото на 2019 г.  Според инициатора на отвореното писмо правителството въобще не се интересува от коренното население, като освен това дори съкращава бюджета за грижата към Амазония. А съвсем наскоро уволнява и няколко ключови специалисти в областта на околната среда, които са се борили срещу незаконните дърводобивни действия в областта. По този начин мрачната перспектива, резултат от сегашното управление, става още по-мрачна в комбинация с пандемията.

"В някои от селата морбили уби 50% от населението. Ако коронавирусът стигне до тях, това ще бъде истинско "масово клане", казва и Карло Закини, италиански мисионер, който е прекарал десетилетия с племето янонами.

Салгадо е убеден, че Болсонаро няма да действа по собствена воля, но вярва, че международният натиск може да принуди правителството да направи това, както се случи и миналата година, когато глобалният отзвук доведе до ефективни действия при пожарите в Амазония. Само в бразилската ѝ част има 103 племенни групи и светът би бил едно наистина брутално място, ако позволи те да изчезнат. 

 

50 милиона "вътрешни" мигранти са в риск заради коронавируса