Задължителната литература в училище ще е темата на четвъртата дискусия от поредицата на Национален център за книгата – НДК, посветена на Годината на детската книга. Важният дебат ще се проведе на днес, събота, от 16:00 ч. в Литературен клуб "Перото" и ще има още една отговорна задача – да изготви и препоръчителен списък със съвременна детско-юношеска литература, който да насърчава не само задължението, но и любовта към четенето. За целта до 20 април на имейл nbc@ndk.bg Центърът събира предложения за заглавия и автори, които децата ви четат за удоволствие.
Основната дискусия за задължителната литература в училище ще се фокусира върху следните въпроси:
Има ли място в образованието за съвременната литература от началото на ХХI век?
Как да не задушим интереса към четенето с литературния канон, който задължава учениците не само да прочетат, но и да зазубрят онова, което трябва да харесат у класиците, за да получат добра оценка на изпитите по литература?
По-опасен ли е таблетът от превръщането на четенето в задължение?
Да оставим ли пазара да бъде единствен коректив на неактуализираните учебни програми?
Участници в дискусията ще бъдат Ангел Игов (писател и преводач), Александър Секулов (писател и поет), Александър Шпатов (писател), доц. д-р Дарин Тенев (преподавател по Теория на литературата, преводач и японист), Александър Кръстев ("Аз чета"), Михаела Петрова (ръководител на Национален център за книгата – НДК).
Кристина Младенова
Кристина обича да излиза на среща с града. Да върви дълго пеша, да открива нови интересни места и барове, да завива по малки цветни улички и да се любува на красивата архитектура в столицата. Друго нейно описание, за което приятел й подсказва, е „пресушителката на морето, преброителката на песъчинките“, защото най-спокойна, щастлива и вечна се чувства, когато е близо до морския бряг...