Общество

При 20 % ваксинирани зеленият сертификат няма как да сработи

Мерките не насърчават българската ваксинация

При 20 % ваксинирани зеленият сертификат няма как да сработи

Снимка: Samantha Zucchi/Insidefoto/Mondadori Portfolio via Getty Images

У нас идеята за зелен сертификат традиционно се появи няколко месеца по-късно, отколкото в останалата част от Европейския съюз. Днес в ефира на bTV зам.-министър на здравеопазването Александър Златанов oбяви, че вероятно ще се въведе зелен сертификат на местата, които се посещават от много хора. „Изпратили сме писма до Министерството на туризма и до Министерството на образованието, водим разговори и с браншовете – с ресторантьори и туроператори, така че мерките да бъдат въведени в подходящия момент и така че да бъдат изпълнявани. Другата посока е да въведем сертификата и в социалните и лечебните заведения. Говорили сме и със спортните федерации и "зелени сертификати" могат да бъдат въведени за публиката на всички състезания", поясни зам.-министърът. 

На теория идеята би трябвало да сработи – виждаме добрите примери от останалите държави, където по-голямата част от населението се е погрижило да защити себе си и околните от коронавируса, като се е ваксинирало. Затова и мерките за ограничаване на публични места само за ваксинирани бяха ефективни, като насърчиха все повече хора да си поставят заветната доза срещу Covid-19. В Италия въведоха изискването през август, когато около 60% от хората над 12 години вече бяха ваксинирани. Ограниченията забързаха темпа на ваксинация и през октомври, когато служителите в държавния и частния сектор вече са длъжни да представят документа, за да отидат на работа, процентът на ваксинираното население е над 80.

В съседна Гърция се ходи на ресторант със зелен сертификат още от средата на юли месец, когато ваксинираните бяха 41%. Гръцкото правителство си постави за цел да повиши процентите до 70% през септември. Към 16 октомври напълно ваксинираните гърци са 74%.В Дания същата мярка влезе в сила, когато над 70% бяха ваксинирани. Затова и изискването на зелен сертификат сработва в другите държави – хората се ваксинират и икономиките постепенно се възстановяват.

Случаят на България съвсем не е такъв – страната ни продължава да е последна в ЕС по ръст на ваксинираните с едва около 20%. И докато другите държави започнаха да се адаптират към предизвикателствата, които Covid-19 донесе, то у нас ситуацията не се е променила от миналата година – антиваксърските настроения преобладават заради липсваща адекватна информационна кампания, а бизнесът за пореден път е изправен пред колапс.

Затова и изискването на зелен сертификат тук е по-скоро ограничаваща, отколкото насърчаваща мярка – защото хората могат да живеят без ресторанти, но ресторантите не могат да съществуват без хора. Твърде вероятно е въвеждането на мярката само да задълбочи проблема в частния сектор, вместо да насърчи повече българи да си поставят ваксина, докато Здравното министерство не намери начин да убеди сънародниците ни, че ваксините са единственият изход от пандемията.

Зеленият сертификат е задължителен за гражданите на повечето развити държави, ако искат да посетят ресторант, бар, кино, музей или публично събитие. Той се издава за завършен ваксинационен цикъл, направен PCR в рамките на последните 72 часа или при преболедуване на коронавируса през последната половин година. Документът е нужен за влизане в заведение на територията на Австрия, Гърция, Италия, Белгия, Германия и още много други държави от Западна Европа.

 

Ваксинираните у нас считат за луди