Общество

Проф. Ричард Докинс: Нека умът бъде отворен по всякакъв начин, но не чак толкова, че мозъкът да изтече

На днешната дата е роден един голям учен - Ричард Докинс

Зоолог, етолог, хуманист, атеист. Представяме ви проф. Ричард Докинс, който продаде 2 милиона броя от книгата си „Делюзията Бог“.

Този оксфордски зоолог е един от най-известните учени в света. Роден е в Кения през 1941 година на днешната дата, после живее на Острова. На 35 Докинс пише бестселъра „Себичният ген“ и получава световна слава с разказа си за гените и мемите. Гените предават нашата биологична информация, а мемите – нашата културна. Докинс е и най-известният атеист сред учените. Нарича Бог "делюзия". Вкоренена лъжлива вяра. Смята, че не Бог, а

еволюцията е гениален часовник, при това сляп.

Не случайно му казват "Булдога на Дарвин".

Настоящият момент, породен от епидемията от коронавирус, е чудесен повод да чуем гласа на този великолепен ум, който продължава да вярва неумолимо както в силата на науката като двигател на прогреса, така и в човека като същество, способно на разум и състрадание към ближния.

Природата доказва ли егоизма ни?

В известен смисъл да, на генно ниво. Моята книга се нарича "Себичният ген". Това обаче не означава, че отделните индивиди са егоисти. Дори напротив. Голяма част от книгата е посветена на това как себичните гени програмират индивиди алтруисти.

Вие самият отхвърляте ли собственото си изречение, че се раждаме егоисти?

Тази фраза е написана през 1978 г. Може да се изтълкува неправилно, че не можем да избегнем егоизма, а ние можем.

Има още...


Дали грижата за другите също е закодирана в природата?

Егоизмът на гена поражда алтруизъм у индивида. По най-различни начини. Най-елементарният е към близките ни или онези, от които очакваме услуга в замяна на алтруизма си. Има обаче други, по-възвишени форми – симпатия и емпатия. Това, заради което се харесваме.

Ние сме много състрадателен вид и изпитваме съчувствие,

безпокоим се, когато страдат други хора, други видове. Не, егоизмът се проявява само на ниво гени.

Забравен ли е днес Чарлс Дарвин или никога не сме го познавали?

Зависи с кого говорите. Учените по света напълно подкрепят теорията на Дарвин. В същото време милиони по света я отричат, главно по религиозни причини. В САЩ повече от 40 процента не само отричат еволюцията, но и твърдят, че светът е само на няколко хиляди години. Удивителна заблуда. Същото важи и за арабския свят.

Дали религията прави хората по-силни от учените, които все се съмняват?

Вярата може да те направи силен, но това не е добродетел. Съмнението е добродетел. По пътя на търсенето може да стигнем до по-дълбоко познание. Да вярваш в нещо, без да имаш доказателства, това е лош порок.

***

Парадоксално, но не ни ли води интернет към ново Средновековие?

Интернет работи и в двете посоки. Може да бъде велика сила на доброто и да служи на образованието и познанието, но и също така да сее безпросветност. Оптимист съм, че интернет ще се наложи като сила на просвещението.

Уморихте ли се да отричате религията?

Тя трябва да бъде оспорвана, защото е широко разпространена, а щом влияе толкова на хората, трябва да бъде развенчавана.

Най-силният оцелява. Това по-добър морален принцип ли е от Божията любов?

Оцеляването на най-силния е много лош морален принцип, също като любовта към Бог. И двата принципа са ужасни. Добър принцип е любовта към човечеството, към живите същества. Оцеляването на най-силния е отвратително като водещ морален принцип в живота, винаги съм го казвал. То казва истината защо сме на този свят, но не бива да ръководи морала ни.

(Интервюто е част от разговор на Ричард Докинс с журналиста Бойко Василев пред "Панорама", БНТ1)

Избрано от Ричард Докинс

За религията и Бог

В Стария завет Бог е най-неприятният герой от всички. Той е ревнив и горделив, той е дребнав, несправедлив, отмъстителен, кръвожаден етнически прочиствач, женомразец и хомофоб, расист, убиец на деца и цели народи, гнусен мегаломан, садомазохистичен и движен от настроенията си тиран.

Има още...


Слепотата към страданието е естествено следствие на естествения подбор. Природата не е жестока, но е безчувствена.

Нищо не пречи на човек, бъдейки атеист, да бъде щастлив, уравновесен, високо интелигентен и високоморален.

Всички сме атеисти спрямо хилядите божества, в които е вярвало човечеството през своята история. Някои от нас просто прибавят още един бог към списъка.

Нека умът бъде отворен по всякакъв начин, но не чак толкова отворен, че мозъкът да изтече.

Не се съмнявам, че в действителност бъдещето ще бъде много по-изненадващо от всичко, което мога да си представя. Подозирам, че Вселената е не само по-странна отколкото предполагаме, а по-странна отколкото можем да предположим.

***

Шансовете за съществуването на всеки от нас са безкрайно малки и въпреки кончината, която ни очаква, трябва да се чувстваме фантастични късметлии за десетилетията, които получаваме под слънцето.

Ако срещнете човек, който твърди, че не вярва в еволюцията, напълно спокойно и сигурно може са заключите, че пред вас стои невежа, глупак или луд.

За всяко неутрално съобщаване на обективен факт от ваша страна, ще се намери някой, който да го интерпретира като заемане на позиция в спор, за който дори не подозирате, че съществува.

***

Независимо колко правилен и основателен е вашият аргумент, винаги ще има хора, които ще го приемат като дълбоко обидно, нараняващо чувствата им, становище.

Егоизмът на гена поражда алтруизъм у индивида.

Да нямаш съмнения, да си сигурен в нещо, без да имаш доказателства – това е лош порок.

 

Писателят Васил Панайотов: Намигването на смъртта е полезно за живите