Общество

Протести разтърсиха и Бейрут: оставки в кабинета и в парламента

Полицията стреля по демонстрантите с гумени куршуми

Протести разтърсиха и Бейрут: оставки в кабинета и в парламента

Снимка: CNN

Трагичният инцидент в Бейрут, при който взрив отне живота на близо 160 души, рани 6000, лиши 300 000 от дом и причини щети на стойност над 15 милиарда долара, се  превърна в катализатор на гражданското недоволство, провокирано и от икономическата и политическа криза в страната. Протестиращите настояват и за международно разследване на опустошителните експлозии, по време на които се взривиха над 2 700 тона амониев нитрат в пристанището на Бейрут. 

Хиляди ливанци протестираха в Бейрут срещу властите, които смятат за виновни за трагедията. Те настояват за оставка на правителството, подкрепяно от ливанската шиитска организация "Хизбула", като демонстрациите през уикенда прераснаха в безредици, нападения над министерства и сблъсъци със силите на реда. Съобщава се за над 700 ранени, в това число и полицаи, които използват гумени куршуми срещу протестиращите.

Министърът на информацията Манал Адбел Самад бе първият министър, който подаде оставка. "След огромната катастрофа в Бейрут аз връчвам оставката си на правителството. Извинявам се на ливанците – ние не отговорихме на техните очаквания", заяви тя в телевизионно обръщение. Последва я министърът на околната среда, както и няколко депутати.

Изминалата нощ бе значително по-спокойна след тази в събота, когато протестиращите щурмуваха редица министерства. Кабинетът се събира днес на заседание, а лидерът на опозиционната партия „Катаиб“ призова за масови антиправителствени акции, докато властта не падне. Анализаторите смятат, че Ливан върви към предсрочни избори.

Страната от години е под натиска на корупцията и политическите интереси, а за тиранията на управляващите говори и това, че президентът Мишел Аун се обяви категорично против световните призиви за международно разследване на трагичния инцидент. Той дори стигна дотам, че да спекулира с причините за трагедията, като твърди, че има външна намеса и експлозиите са причинени от ракета или бомба.

Политическият отзвук от трагедията се приема доста разнопосочно в региона. Всеизвестен факт е, че Иран подкрепя "Хизбула" и именно затова "съветва" Ливан да се въздържа от излишно политизиране на ситуацията. Според Ливан с посещението си в Бейрут след взрива Еманюел Макрон демонстрира намерението си да се възползва от нещастието, за да съживи над страната влиянието на Франция от колониалната епоха.

Според Макрон Ливан може да разчита на 253 млн. евро незабавна хуманитарна помощ. Голяма част от даренията, договорени на конференцията, чиито решения оповести френският президент, ще дойдат от ЕС – общо 63 млн. евро. Великобритания ще се включи с 20 млн. паунда, а САЩ ще предоставят 15 млн. долара. Очакват се също и 50 млн долара от Катар, както и 40 млн. от Кувейт.

И Турция се включи с подкрепа, като обеща да възстанови унищоженото пристанище. Редица неправителствени и хуманитарни организации по света организират свои мисии в Бейрут, където да помогнат на ранените и останалите без дом ливански граждани. Само че единствено парите, предвидени за преките последици от взрива, могат да стигнат директно до пострадалите. Много държави, организации и местни граждани се страхуват, че средствата няма да стигнат до нуждаещите се, тъй като пипалата на корумпираната власт са по-бързи и гъвкави от световните организации. 

Международният валутен фонд също ще помогне на Ливан, но настоява страната да покаже воля за реформи. Бейрут започна преговори с фонда през май, но именно заради липсата на реални антикорупционни промени диалогът беше спрян. Кристалина Георгиева, управляващият директор на фонда, смята, че Ливан трябва спешно да извърши фискални реформи, за да може да се възползва от обещаните финансови средства. Според нея засега "няма достатъчно политическа воля да се приемат и извършат съществени реформи".

Междувременно Иран заяви, че САЩ не могат да имат претенции за подкрепа към Ливан, след като продължават да третират "Хизбула" като терористична организация. А американското посолство в Бейрут подкрепи протестиращите, като призова за мирни демонстрации. Ливанският народ "заслужава лидери, които се вслушват в него и променят курса в отговор на народните искания за прозрачност и отговорност", гласи туит на посолството.

 

Разбитото сърце на Бейрут