Общество

Протестът на родителите: Гласност против умствения геноцид

Да запазим училището като средище за децата

Протестът на родителите: Гласност против умствения геноцид

Снимка: Ivan Aleksic/Unsplash

"Да запазим училището като средище за децата" е гражданска инициатива, която се роди спонтанно, веднага след като министърът на образованието проф. Николай Денков обяви Насоките за обучение по време на пандемия. 

За едно денонощие едноименната група във Фейсбук събра над 2300 членове, а отвореното писмо, инициирано от родителите, вече е подкрепено с повече от 700 подписа, като броят им бързо расте.

"Това, което предстои и се очертава категорично, е, че няма готовност у българските управляващи да организират присъствена учебна година, тя ще бъде трета поред", поясни причините за недоволството пред БНР Магдалена Абаджиева, майка на две деца в училищна възраст, езиковед, доктор по филология и инициатор на гражданското обединение.

"Става въпрос вече за спасяването на децата."

"Децата губят способността си да пишат на ръка и да предават съдържание със собствени думи. Писането на ръка е изключително важно, по този начин се изработват способности за изразяване", така Абаджиева описва основните проблеми на онлайн обучението.

Родителите са категорични, че умствените способности на децата намаляват в резултат на дистанционното обучение, а  художественото мислене и въображението са ограничени. Намалял е и интересът на учениците към четенето на книги.

Отвореното писмо вече е разпратено до отговорните институции. В него се казва, че в условията на пандемия от Covid-19 българската държава системно пренебрегва и омаловажава потребностите на децата и жертва техните интереси.

"С това Отворено писмо настояваме за спешна и съвместна реакция на ръководените от Вас институции, която да постави като основна цел запазването на присъственото обучение в предстоящата учебна година и да набележи мерки за ограничаване на здравните рискове за учители и ученици по време на присъственото обучение."

Родителите казват още, че са изключително притеснени от дефицитите в плана на МОН. При сегашния темп на разпространение на заболяването по всичко личи, че учебната година или въобще няма да започне присъствено, или обучението от разстояние в електронна среда ще бъде въведено непосредствено след началото й за по-голямата част от учениците. 

"Ние няма да приемем това", категорични са родителите. 

"Ние смятаме, че децата вече поеха несъразмерна тежест през изминалите 18 месеца. Настояваме осигуряването на продължително присъствено обучение да бъде поставено като основен приоритет при управление на епидемичната обстановка у нас."

От гражданското обединение напомнят още, че специалисти отдавна алармират за специфична десоциализация при деца, както и за "пандемия от екранна зависимост". Педиатричната общност пък от месеци се опитва да привлече вниманието върху негативните ефекти от продължителното застояване върху физическото здраве на децата - намален дихателен обем, недоразвити бели дробове, увредено зрение, гръбначни изкривявания.

Затова родителите са категорични - ако думите им не бъдат чути, следва протест.

"При продължаваща липса на реакция, ние няма да имаме друг избор, освен да предприемем протестни действия. Протестът се готви", категорична бе Магдалена Абаджиева.

 

МОН: 11 и 12 клас първи минават онлайн